Когато обмисляте как да представите образованието в автобиографията си, не забравяйте, че то има решаваща роля в търсенето на работа. В днешния жаден за знания свят мнозина разполагат с разнообразен академичен опит. Той може да включва основно, гимназиално и университетско образование, онлайн курсове, образователни лагери и ред други обучения.
Ако сте любопитни и амбициозни, образованието ви ще продължи дълго след официалното ви завършване. Има безброй възможности за микрообучение, което не продължава с години, но със сигурност си струва да се отбележи в автобиографията.
Технологиите улесняват достъпа до образование и ако сте инвестирали време да развиете уменията си, винаги е полезно да споделите този факт с бъдещия си работодател.
Основни правила за представяне на образованието в автобиографията
Завършеното образование често се представя в обратно хронологичен ред, като информацията за всяка образователна институция включва следните елементи:
- Наименование на институцията;
- Образователна степен;
- Населено място;
- Период на обучение;
- Среден успех (по желание и само ако оценката е над 5).
Ако се чудите как да опишете образованието си в CV-то:
- Започнете с най-високата или най-актуалната си квалификация и продължете назад в обратно хронологичен ред;
- В случай че сте завършили университет или престижен колеж, можете да пропуснете гимназиалното си образование;
- Мястото на раздела за образование в автобиографията зависи от датата на завършване. Ако сте завършили наскоро, то разделът добива допълнителна тежест и трябва да бъде разположен по-близо до началото на документа (при ограничен трудов опит – дори преди раздела за стаж).
Всяка автобиография трябва да съдържа раздел за образование. Включете основната информация, независимо как сте се представяли в училище или в университета. Пропуснете ли образованието си, работодателят със сигурност ще се усъмни във вашата интелигентност и мотивация.
Проверява ли работодателят образованието на кандидатите?
Може би си мислите, че работодателите нямат време да проверяват препоръките и дипломите, представени в получените от тях автобиографии. Въпреки това е много лесно да се направи бърза проверка независимо от нивото на обявената длъжност. Подобен подход не е стандарт в индустрията, но е напълно възможен, ако съществува и най-малкото съмнение, че изопачавате истината.
Представяне на образованието в по-особени ситуации
Незавършени програми. Ако сте започнали обучение за научна степен или в друга програма, но не сте прекъснали, включете го само ако има връзка с позицията, за която кандидатствате. Например ако участвате в конкурс за работа в сектор „Продажби“, а имате три завършени семестъра в специалност „Геология“, едва ли има смисъл да го споменавате.
От друга страна, ако кандидатствате за работа в музей, но не сте получили степента си по история на изкуството заради недовършена дипломна работа, по-добре включете университетската програма в образованието си. Винаги можете да обсъдите обстоятелствата по време на интервюто.
Не забравяйте, че всичко в автобиографията ви, включително образованието, може да стане обект на разговора ви с назначаващия.
Средно образование. Когато образованието ви приключва с гимназията, споменете дипломата в автобиографията си, особено ако сте завършили в последните 5 – 10 години. Ако все още учите, разделът за образование ви дава възможност да включите информация за извънкласни дейности, важни курсове и академични постижения.
Ако сте ученик в гимназията и пишете CV за почасова работа, стремежът ви е похвален. Всъщност едва ли ще ви назначат заради трудовия ви опит (какъвто вероятно нямате), затова опишете какъв ученик сте, изтъкнете отличната си работна етика и разкажете повече за дейностите, които ви вълнуват.
Сертификати. Скорошните и актуалните сертификати имат място в автобиографията освен ако срокът им на валидност не е изтекъл или се подразбират от опита ви.
Не използвайте прекалено много съкращения и специфична терминология в описанието. Изписвайте пълните имена на сертификатите и институциите. Разбира се, всички сме свикнали със съкращения като МОН, СУ, НБУ и БАН – тях може да използвате и в този вид, за да спестите ценно място на страницата.
Включете само сертификати, които имат пряко отношение към позицията. Може би не ви се иска да орязвате раздела си за образование, но по-добре посветете мястото на трудовия си стаж.
Автобиографията, насочена право в целта, е примамливо предложение за специалистите по подбор. Представянето на образование без пряка връзка с позицията може да развали доброто впечатление.
Обучителни лагери, семинари, работилници. Вземете предвид и скорошното си участие в образователни програми извън академични институции, например обучителен лагер във връзка със зеления преход на „УниКредит Булбанк“ или семинари във връзка с изменения в законодателството, засягащи длъжността ви.
Можете да включите кратки описания. Добавянето на линк към програмата или организацията би предоставило контекст при по-необичайни обучения.
Стажове. Ако сте полагали стаж дори на гимназиален етап, включете го в трудовия си опит, вместо в образованието. Даже можете да обособите раздел, озаглавен „Стажове“.
Разделът за образование се преглежда набързо, за да се установи дали отговаря на изискванията. Много по-вероятно е подточките, които представят постигнатото по време на стажа, да бъдат прочетени, ако се намират в раздела за трудов опит или в самостоятелна категория.
Стажът се различава от обучението, тъй като е пряко свързан със способността ви да изпълнявате длъжността. Постарайте се описанието му да отговаря на изискванията в обявата за работа.
Кое е най-високото ниво в образованието ви?
Най-скоро придобитата образователна степен или квалификация може да не е „най-високата“. Поставете най-важната степен на първо място, дори и да не е най-скорошната. Уверете се, че разделът за образование представя дипломите и сертификатите с най-пряко отношение към обявената позиция. Това включва и преминато професионално обучение, свързано със съответната индустрия.
Съвети за представяне на образованието
Съдържанието на раздела за образование варира в зависимост от кандидата, индустрията и нивото на опит, но има няколко златни правила за добро представяне.
Винаги бъдете честни. При никакви обстоятелства не изопачавайте истината за образованието си в автобиографията. Светът е малък и при нужда всеки може да провери какво сте завършили.
Ако формалното ви образование не е в основата на постиженията, описани в CV-то ви, не е нужно да лъжете. Има по-добри начини да покажете как академичният ви опит (и най-вече способността ви да учите) е свързан с професионалния ви живот.
В случай че образованието ви е по-оскъдно, разширете раздела за специални умения и се съсредоточете върху личностните и професионалните качества, които сте придобили извън класната стая. Не се притеснявайте, ако разделът за образование е прекалено кратък. Квалификацията ви за длъжността ще проличи от трудовия опит, уменията и общото ви представяне в автобиографията.
Бъдете ясни и последователни. Представете образованието в автобиографията си по кратък и недвусмислен начин. Обърнете внимание на формата и последователността на информацията. Изборът на подходящ шаблон ще ви гарантира изчистен дизайн.
Подбирайте информацията. Винаги приспособявайте CV-то си към обявата за работа – от раздела с хобитата ви до трудовия стаж и образованието. Университетската диплома трябва задължително да присъства. От друга страна, ако имате професионална квалификация за готвач, не е нужно да я споменавате при кандидатстване за работа в офис.
В случай че някой елемент от образованието ви няма връзка с обявената позиция (освен основната ви специалност), по-добре го пропуснете. Всеки ред в автобиографията трябва да заслужава мястото си.
Отбележете отличия и награди. Разделът за образование в CV-то рядко включва множество подточки и описания като трудовия стаж, но можете да представите важни академични постижения, висок успех, изтъкнати ръководители, стипендии или награди.
Автобиографиите на кандидатите, които са започнали наскоро кариерата си, обикновено съдържат повече такава информация. Опитните професионалисти пък акцентират върху по-важните си скорошни постижения.
Представете академичното си развитие. В някои области като науката и изкуството се отдава голямо значение на школата и преподавателя, както и на усвояването на конкретни техники и методики. Ако сте посещавали голям брой курсове и семинари, изберете онези, които биха привлекли вниманието на назначаващия във връзка с обявената позиция.
В случай че имате богат академичен опит – публикации, лекции и проучвания – по-добре ги представете в отделни категории, вместо да се опитвате да поберете всичко в раздела за образование.
Изберете най-подходящото място за раздела за образование. Може би току-що сте завършили университета и за пръв път търсите работа като стажант или редовен служител. В такъв случай представянето на образованието в автобиографията ви е от решаващо значение. Препоръчваме ви да го поставите преди трудовия опит.
Не се притеснявайте, специалистите по подбор на персонал приветстват наскоро завършилите кадри. Опишете образованието си веднага след резюмето (личния профил и/или професионалната цел). В най-добрия случай ще имате положени стажове или друг трудов опит, който да придаде завършен вид на документа.
Във всички други случаи мястото на образованието е в края на автобиографията, след трудовия опит и специалните умения.
- Бъдете конкретни за годините и месеците на започване и завършване на обучението;
- Включете само образованието, което има отношение към позицията;
- Поставете раздела за образование в края на автобиографията.
- Не се опитвайте да скриете периоди без обучение;
- Не добавяйте курсове за „пълнеж“;
- Не се съсредоточавайте върху образованието за сметка на трудовия опит.
Писане на автобиография без образование?
Сигурно си мислите, че ви липсва образование, защото сте прекъснали следването си в университета или не сте се представяли добре в гимназията, но има много позиции, за които е необходим преди всичко житейски опит вместо оценки и сертификати.
Добавянето на раздел „Образование“ в автобиографията може да се окаже по-лесно, отколкото мислите:
- Представете незавършеното си образование и дори посредствени резултати от гимназията;
- Включете преминати курсове на обучение – присъствени или онлайн;
- Споделете на какво ви е научил животът.
Замислете се за уменията, които ще ви трябват на работното място и къде сте ги придобили. Не се притеснявайте, няма да създадете впечатление за отчаян кандидат, готов на всичко за назначението. Напротив, това е възможност да проявите творчество.
Например майсторите в традиционните занаяти като дърводелство, тъкачество, грънчарство и килимарство често научават тънкостите на професията от своите родители или роднини. Те не се нуждаят от формално образование, за да постигат отлични резултати в работата си.
Прегледайте внимателно обявите, на които отговаряте. Много работодатели биха назначили кандидат, който макар и без звездно образование проявява правилно отношение. Ако в обявата не се изисква конкретна образователна степен, разполагате с известна свобода в представянето си.
Проверява ли LinkedIn образованието на потребителите?
Възможно е след време алгоритмите на LinkedIn да добият способност за проверка на твърдения за завършено образование, но за момента такава функция не съществува. Въпреки това заснемането на екрана става с натискането на един бутон – внимавайте какви промени правите в профила си. Никога не знаете кой ви наблюдава.
Какви са различните степени на образование?
Винаги е препоръчително да включите последните си едно или две академични постижения (кандидатите с докторска или магистърска степен няма нужда да споделят успехите си в гимназията), но определено има нюанси в представянето на различните степени на образование в автобиографията.
Основно образование
В България основното образование (до VII клас включително) е задължително. В случай че в обявата за работа липсва критерий за образование, а не сте завършили гимназия, можете да споменете дипломата си за основно като формалност – училище, период, населено място.
Тук по-важно е да изясните как сте придобили професионалната си квалификация за съответната длъжност. За много от професиите в списъка на Националната агенция за професионално образование и обучение се изисква само завършено основно (или даже начално) образование.
Гимназиално образование
По отношение на средното образование можете да представите резултатите си от матурите и квалификациите, които имат пряко отношение към желаната позиция. Обмислете да добавите извънкласни дейности като тренировки по колективен спорт и всичко друго, което има някаква връзка с длъжността, за която кандидатствате.
Завършилите в самостоятелна форма на обучение удостоверяват образованието си със същите документи като при редовната форма. Всъщност домашното (или семейното) образование носи много предимства по отношение на способността за самостоятелна работа, организацията на времето и мотивацията.
Бакалавърска или магистърска степен
Независимо дали сте завършили или още учите в университета, бакалавърската или магистърската ви степен със сигурност ще представлява интерес за бъдещия ви работодател. Освен специалността си можете да споменете важни курсове, свързани с позицията, и даже някои избираеми предмети.
Винаги е полезно да дадете подробности (без да бъдете многословни), които сте подготвени да обсъдите на интервюто. Не е изключено да се окаже, че с назначаващия споделяте общи интереси.
Докторска степен
Защитили сте дисертация? Поздравления! Положили сте много труд и е редно да отделите място за докторантурата си в автобиографията. Разбира се, ако имате двадесетгодишен стаж, докторската ви степен няма да бъде от решаващо значение.
Ако обаче сте започнали кариерата си преди по-малко от десет години, задължително включете повече информация за темата на дисертацията си и за участието си в стипендиантски програми, проекти и специализации. Дори образованието ви да няма пряка връзка с позицията, то свидетелства за капацитета ви да усвоявате по-сложна материя.
Да включа ли очакваната дата на дипломирането ми в автобиографията?
Ако все още учите, винаги е добра идея да уведомите работодателя кога се очаква да завършите. Разбира се, всеки може да се забави заради невзети изпити, но обявяването на дата за дипломиране изразява вашата увереност, че ще доведете нещата докрай.
Примери за представяне на образованието в автобиографията
Ето няколко примера за това как да представите образованието си в автобиографията в зависимост от вашите обстоятелства.
Пример №1. Стандартно представяне
СУ „Св. Климент Охридски“, Физически факултет, гр. София
Бакалавър по медицинска физика
Септември 2018 – юни 2022 г.
- Завършил с отличие;
- Член на Факултетен студентски съвет.
Пример №2. Прекъснал студент
Университет по библиотекознание и информационни технологии, гр. София
Бакалавърска програма по архивистика и документалистика
Прекъснал след шест семестъра със 170 кредита
Септември 2019 – юни 2022 г.
Пример №3. В процес на обучение
Икономически университет, Катедра „Икономика и организация на туризма“, гр. Варна
Бакалавърска програма по международен туризъм
Септември 2022 г. – понастоящем
- Очаквано дипломиране през юни 2006 г.
Пример №4. Преминато обучение за придобиване на професионална квалификация
Център за професионално обучение към „Металург“ ЕООД, гр. Пазарджик
Удостоверение за завършено обучение по професия „Шлосер“
Януари – юли 2023 г.
Пример №5. Със завършена професионална гимназия
Професионална гимназия по транспорт, гр. София
Специалност „Спедиция, транспортна и складова логистика“
Септември 2018 – май 2023 г.
- Придобито свидетелство за квалификация III степен по професия „Спедитор-логистик“;
- Разширено изучаване на немски език.
Как да представя незавършена магистратура или докторантура?
Някои хора вероятно се срамуват, че не са успели да завършат докторантурата или магистратурата си, но за това често има основателни причини, които могат да бъдат обсъдени на интервюто. Животът е въртележка – няма нищо необичайно в това да си поставиш висока цел и да не я постигнеш. Ако не обсъдите пропуските и недостатъците си на интервюто, няма да представите личността си в пълнота. Включете незавършената програма в раздела за образование в CV-то си (освен ако не сте се задържали съвсем за кратко). Така ще имате готов отговор на често задавания въпрос: „Кое е най-голямото ви разочарование?“.
Основни изводи
Помислете внимателно как да представите образованието в автобиографията си. То е неизменна част от всяка силна кандидатура в търсенето на работа.
Може би се изкушавате да напишете повече за академичните си успехи, но по-добре запазете подробностите за интервюто. Целта в CV-то е да кажете много с малко думи, особено в раздела за образование. Обикновено името на институцията и програмата дават достатъчно добра представа на специалиста по подбор на персонал.
Разделът за образование трябва да обобщава потенциалния принос на знанията и квалификациите ви към бизнеса на работодателя.