В конкурсите за работни позиции обикновено печелят кандидатите, представили най-добре силните си страни. Преди всичко трябва да наблегнете на онези свои качества, умения, уникални предимства и постижения, които имат пряка връзка с желаната длъжност и ви открояват сред множеството.
В този блог ще разгледаме всичко, което трябва да знаете за представянето на силните ви страни във вашето CV, включително:
- Какво представляват силните страни в автобиографията?
- Повече от 30 примера за силни страни.
- Топ 10 на силните страни за начинаещи.
- Кои силни страни да включите в CV-то и как да ги представите?
- Силни страни, с които автобиографията ви ще се откроява.
- Кои характеристики е по-добре да избягвате?
Според Harvard Business Review един от най-полезните ходове в кариерата е да заложите на силните си страни. Възползвайте се от предимствата си, за да подобрите представянето и имиджа си на работното място. Отделете малко време да оцените способностите си и помислете как можете да ги приложите на практика в службата.
Какво представляват силните страни в автобиографията?
Силните страни са отличителните черти на автобиографията ви. Те могат да бъдат знания или умения, които сте усвоили, или пък качества на самото CV, които ангажират вниманието на назначаващия, така че той да ви забележи. В този блог ще поговорим за различните групи силни страни, които можете да включите в автобиографията си.
Според проучване на TheLadders назначаващите посвещават почти 80% процента от времето си за преглед на автобиографии на следните данни: име, настояща/последна и предишна месторабота, образование. Прегледното представяне на ключовата информация е една от най-силните страни на автобиографията.
Повече от 30 примера за силни страни на личността и характера
Първо ще разгледаме другите групи силни страни – основните качества и умения, които ви превръщат в отличен кандидат за позицията. Какви са най-силните ви страни? Какви са най-големите предимства на добрите служители? Най-представителните качества в CV-то ви ще зависят от професията и нивото на опита ви. Ето някои общи примери за силни страни, които можете да включите в автобиографията си, и техните компоненти:
Стратегическо планиране
Способността ви да анализирате целите на фирмата и да определите потенциалния си принос за постигането им ще покаже на назначаващия, че сте кандидат, който ще донесе дивиденти.
Способността за стратегическото планиране може да се изрази със следните качества и умения:
- Организираност;
- Далновидност;
- Нюх в бизнеса;
- Анализ;
- Критично мислене;
- Иновативен подход;
- Усет към пазара.
Комуникативност
Отличните комуникационни умения са силна страна, която винаги ще бъде на мода. Можете да представите способността си да се изразявате ясно и ефективно не само с примери от кариерата си, а и с избора на подходящ тон и езикови средства в самото CV.
Уменията, свързани с комуникацията, включват:
- Изслушване на събеседника;
- Задържане на вниманието;
- Писмена комуникация;
- Презентиране;
- Задаване на конструктивни въпроси;
- Поддържане на обратна връзка;
- Устна комуникация;
- Обслужване на клиенти.
H3 Находчивост
Има причина фразите „разрешаване на проблеми“ и „ориентиран към решения“ да присъстват често в обявите за работа. Назначаващите търсят кандидати, които умеят да разглеждат проблемите от различни ъгли и да се справят с тях с положително отношение. Находчивостта е основна силна страна в печелившите автобиографии.
Определението „находчив“ изглежда доста общо, затова можете да включите някои от следните силни страни в CV-то си:
- Управление на фирмените ресурси;
- Ефективност;
- Творческо мислене;
- Инициативност;
- Продуктивност;
- Изобретателност.
Работа в екип
Също като комуникацията, умението за работа в екип е силна страна, стара колкото света. Въпреки това винаги има място за него във вашата автобиография. Умението за работа в екип често се представя като „сътрудничество“. То означава, че сте достатъчно гъвкави да водите или да следвате и че предразполагате колегите да дават най-доброто от себе си за постигането на отлични резултати.
Работата в екип включва в себе си следните силни страни, които можете да представите в автобиографията си:
- Лидерство;
- Управление на проекти;
- Вземане на решения;
- Разрешаване на конфликти;
- Водене на преговори.
Емоционална интелигентност
Тази търсена група качества се отнася до способността ви да управлявате емоциите си и да разбирате чувствата на околните. Тя включва следните силни страни на работното място:
- Оказване на подкрепа на колегите;
- Способност за конструктивен диалог;
- Емпатия;
- Запазване на спокойствие в напрегнати моменти;
- Мотивация;
- Обективно мислене.
Топ 10 на силните страни за начинаещи
Ако сте ученик или студент, представянето на силните ви страни в автобиографията може да ви затрудни. Въпреки това не забравяйте, че вече притежавате някои от най-ценните качества, които работодателите търсят у служителите. Съсредоточете се върху черти на характера си или вродени таланти, за да покажете на назначаващия, че силните ви страни са част от природата ви.
Ето десет примера за силни страни на хора без трудов опит:
- Желание за учене;
- Творческо мислене;
- Положително отношение;
- Мотивация;
- Целенасоченост;
- Търпение;
- Честност;
- Висока работна етика;
- Отговорност;
- Междуличностна комуникация.
Обърнете внимание на уменията, представени в примерното ни CV на ученик:
Кои силни страни да включите в CV-то си и как да ги представите?
Запитайте се какви силни страни би очаквал работодателят от кандидатите за позицията. Потърсете отговора на въпроса, като го разгледате от перспективата на назначаващия. Очакваните силни страни за продавач-консултант, административен асистент и специалист по връзки с обществеността със сигурност ще се различават. Проучете нуждите на фирмата и съставете списък със силни страни, който да отговаря на тях.
След като сте установили кои са основните силни страни, които трябва да включите в автобиографията си, помислете как да ги представите. В CV-то има три основни раздела, в които можете да ги добавите.
- Резюме (личен профил): Резюмето ви дава възможност да се обърнете лично към назначаващия. Ето защо в него е подходящо да представите някои от силните си страни. Пишете с професионален, откровен тон, за да привлечете бързо вниманието на читателя и да го насърчите да продължи, за да научи повече.
- Трудов стаж: Този раздел предоставя най-много пространство за представяне на силни страни с факти и цифри, които измерват постиженията ви. Тук е най-добре да включите силни страни, чието описание изисква повече от няколко думи.
- Умения: Разделът за умения изтъква най-важните ви качества. Той представлява списък със силни страни, които могат да се обобщят с една-две думи или кратки фрази. Включете както професионални, така и личностни умения.
- Формулирайте силните си страни със същите думи, които са използвани в обявата за позицията. Така системата за сканиране на автобиографии и назначаващият ще намерят лесно това, което търсят.
- Задължително включете примери за това как сте използвали силните си страни, вместо само да ги изброявайте.
- Не натоварвайте автобиографията си с умения и качества, които не притежавате, само за да удовлетворите изискванията на обявата.
- Не прекъсвайте естествения ход на повествованието с механично добавяне на силни страни.
- Не представяйте силни страни без връзка с раздела, който пишете.
Силни страни, с които автобиографията ви ще се откроява
Тук ще разгледаме предимствата, с които автобиографията ви ще се откроява, независимо от областта, в която работите:
- Стилна заглавка (горен колонтитул): Това е най-горната част от документа, а стилното ѝ оформление ще направи добро впечатление на назначаващия, още щом погледне страницата. Заглавката представя името ви и информацията за връзка с вас. Подходящото цветово оформление и привлекателният дизайн са едни от най-силните страни на CV-то ви.
- Прегледно форматиране: Същото важи и за останалото съдържание на документа. Форматирането трябва да поддържа добър баланс между бялото пространство и текста, така че той да е четлив. Използвайте един и същи шрифт и цветови акцент, за да демонстрирате последователност и чувство за естетика.
- Проверка на правописа и пунктуацията: Едно от предимствата, което ще ви класира моментално пред други кандидати, е липсата на правописни, пунктуационни и граматически грешки. Проверете внимателно текста си или помолете приятел да прочете CV-то ви.
- Целево (таргетирано) съдържание: Една от основните силни страни на всяка автобиография е представянето на информация, специфична за обявената позиция. Описанието на длъжността е от голяма полза, защото уточнява уменията и знанията, които работодателят търси. Включете тази информация на подходящи места в CV-то си.
- Уверен и уважителен тон: Подходящият тон на автобиографията демонстрира една от най-силните ви страни. Направете реклама на личността и уменията си, без да звучите превзето или надменно.
- Правилно озаглавени раздели: Може би ви се струва забавно да озаглавите нестандартно разделите в автобиографията си, но това няма да направи добро впечатление на назначаващия. Той разполага с ограничено време да намери информацията, която го интересува най-силно. Затова се придържайте към традиционните заглавия като „Образование“, „Трудов стаж“ и т.н.
- Цифри и факти: След като сте избрали кои силни страни да включите в автобиографията си, трябва да подкрепите тезите си с фактическа информация, доказваща вашата ефективност. Статистическите данни, цифрите и конкретните резултати ще добавят тежест към постиженията ви.
Кои характеристики да избягвате
Един от най-неподходящите начини да изтъкнете силните си страни е да прибегнете до изтъркани клишета. Следните термини се използват толкова често в автобиографиите, че вече сякаш са изгубили смисъла си:
- Самомотивиран;
- Отборен играч;
- С иновативно мислене;
- Ориентиран към детайла;
- Трудолюбив;
- Предприемчив;
- Ориентиран към резултатите;
- Комуникационни умения.
Комуникационните умения например са много важни, но когато всеки твърди, че ги притежава, тази фраза няма да ви отличи от масата. Бъдете по-конкретни. Може би сте динамичен оратор, чудесен слушател, обяснявате ефективно вътрешния правилник на персонала или имате добър подход към общуването с клиенти? Кажете го.
Един от най-трудните въпроси за кандидатите по време на интервюто за работа е свързан със слабите им страни. Обмислете го предварително, за да сте подготвени с примери за недостатъци, които не ви дисквалифицират от конкурса за позицията. Споделете точно и откровено кои са слабостите ви, но не включвайте в тях основни умения, необходими за извършването на работата.
Нашият онлайн инструмент за съставяне на автобиографии ще ви улесни в подготовката на силна кандидатура с професионално оформени шаблони за създаване на отлично първо впечатление.