Налага ти се да напишеш мотивационно писмо за участие в стипендиантска програма и вероятно се чудиш как да подходиш. Този документ е много важен в надпреварата – организацията ще инвестира в теб, ако се увери, че си мотивиран, отговорен студент с прогресивно мислене.
Кандидатите за работа имат предимството на автобиографията, а студентите обикновено не разполагат с дълъг трудов стаж. В този случай мотивационното писмо има по-голяма тежест за преценката на финансиращата институция.
Получаването на стипендия често води до изграждане на нови контакти, възможности за менторство, стажове и предложения за работа след завършването. С други думи, писането на отлично мотивационно писмо си струва усилията.
Петър Стойчев
Студент
Уважаема проф. Караджова,
Наближава втората година от магистратурата ми по арабистика във Факултета по класически и нови филологии на СУ "Св. Климент Охридски" и бих искал да участвам в ежегодната стипендиантска програма. Голяма част от академичната си работа върша в университета, но дипломното ми задание изисква да пътувам често и е свързано със значителни разходи.
Финансирам сам образованието си с доходи от устен и писмен превод на непълен работен ден. Семейството ми не е заможно и родителите ми помагат колкото могат, но разходите за съставяне на дипломна работа, която включва устен превод и наблюдение на повече от 40 конференции за една година, са огромни. Темата, по която работя - "Културни особености на синхронния превод от български на арабски език" - разглежда нова перспектива за същността на езика и не може да бъде обхваната изцяло в библиотеката.
Допринесъл съм за факултета като куратор на персийския раздел от проект за езикови материали и организатор на събития за близкоизточното бизнес общество в гр. София. Изготвил съм арабския вариант на успешно приложение за превод и съм публикувал в реферирани журнали няколко статии в областта на арабската лингвистика.
Кариерната ми цел е да работя като конферентен преводач. В края на миналия семестър придобих едномесечен опит в Дружество за ООН в България - чудесно начало на практиката, свързана с дипломната ми
работа. Искам да свържа арабскоговорящите със света, а това може да се случи само с превод, който представя думите им в контекста на културния им произход.
Стипендията ще ми позволи да се срещна с водещи специалисти по арабистика и ще имам възможност да прилагам познанията и уменията си на важни събития. Бих се радвал да се срещнем, за да обсъдим кандидатурата ми и се надявам на Вашето съдействие.
С уважение,
Петър Стойчев
01.07.2024 г.
гр. София
До
СУ "Св. Климент
Охридски"
проф. Таня Караджова
От
Петър Стойчев
Студент
ж.к. Зона Б-5, бл. 11, София 1303
+359 88734266
[email protected]
Структура на мотивационното писмо на кандидата за стипендия
Структурата на мотивационното писмо при кандидатстване за стипендия следва същия формат като при търсенето на работа и включва следните раздели:
- Заглавната част (горен колонтитул, заглавка) съдържа основната ти лична информация – име и фамилия, телефонен номер, имейл, адрес – и с оформлението си придава естетичен вид на документа. Ако изпращаш кандидатурата си по пощата, включи името и адреса на организацията и/или контактното лице.
- Поздравът е личното ти обръщение към специалиста или комисията, която оценява кандидатурите. Започни с официален тон - „Уважаеми/Уважаема г-н/г-жо [фамилия],“ или „Уважаеми членове на Комисията по стипендиите към НБУ,“.
- Уводът трябва да изразява ентусиазма ти по отношение на областта, към която е насочена програмата. Привлечи вниманието на читателя с кратък разказ за опита си или за личността си.
- Изложението е основната част от мотивационното писмо, в която трябва да представиш най-важните си качества и умения.
- Заключение – завърши с оптимистично настроение и покани комисията да те потърси. Така ще изразиш отново интереса си към програмата.
- Подпис – приключи писмото си с благодарност (напр. „Благодаря Ви за отделеното време,“) и напиши отдолу името си.
Имаш нужда от още вдъхновение? Прегледай и другите ни примерни мотивационни писма, свързани с академичната сфера:
За повече информация и подробни описания на разделите прегледай специализираното ни ръководство за съставяне на мотивационни писма.
Увод в мотивационното писмо на кандидат за стипендия
Уводът е първата ти възможност да се представиш на комисията по стипендиите. Този абзац трябва да бъде добре премерен. Той трябва да изразява уважение и ентусиазъм във връзка с предоставената възможност в конкретната образователна сфера.
Увлекателното въведение, представящо личността и интересите ти, е добро начало. Можеш да започнеш с интригуваща история или с биографична информация. Не забравяй, че повечето кандидати са студенти и специалностите им вероятно са сходни с твоята. Обясни какво те откроява сред тълпата.
Уважаема проф. Станчева,
Кандидатствам за стипендията за студенти биолози IV курс с убеждението, че тя е морален стимул и възможност да финансирам дейности, свързани с академичното ми развитие в последната година преди държавния ми изпит. Високият ми среден успех от 5,78 за трите изминали години и двете ми публикации в реферирани журнали свидетелстват за желанието, с което преследвам страстта си към биологията. Възнамерявам да инвестирам средствата в командировки за извършване на орнитологични проучвания в делтата на р. Дунав.
Уважаема Комисия,
Казвам се Манол Карагьозов и ви пиша с намерението да кандидатствам за обявената от вас стипендия за студенти IV курс за периода 2024 – 2025 г.
Изрази недвусмислено желанието си да се развиваш в избраната от теб академична сфера и сподели факт, показателен за старанието ти като студент. Можеш да споменеш средния си успех или други постижения, например публикации, участия в конкурси, конференции и други събития. Конкретните факти придават достоверност на писмото ти и илюстрират стремежа ти да се учиш.
Не забравяй да отбележиш точно за коя стипендия кандидатстваш, например „за студенти биолози IV курс“, ако организацията предлага повече от една възможност. Обясни в какво би вложил полученото финансиране, както е показано в горния пример: „в командировки за орнитологични проучвания в делтата на река Дунав“.
Изложение в мотивационното писмо на кандидат за стипендия
В изложението можеш да опишеш по-подробно най-важните умения и качества, които те превръщат в достоен кандидат за обявената стипендия. Ето как можеш да структурираш основната част от мотивационното си писмо:
- Разкажи за академичното си развитие, за трудовия си опит (ако вече имаш такъв) и за причините да следваш точно тази специалност;
- Обясни какви са целите ти и какво планираш да постигнеш със стипендията, която ще получиш;
- Завърши с въздействащо заключение и насърчи комисията да се свърже с теб.
Първи абзац от изложението – защо си подходящ кандидат за стипендията (мотиви, умения и опит)
Първо се съсредоточи върху основните умения и качества, които те превръщат в отличен кандидат за финансирането, като ги илюстрираш с примери от биографията си. В първия абзац от изложението можеш да включиш следните характеристики:
- Работна етика и мотивация. Разкажи за резултатите от завършени проекти, положени стажове или практики, за да покажеш, че работиш съвестно и те очаква светло бъдеще. Можеш също да споменеш публикации, в които си съавтор, участия в конференции, доброволчески инициативи и други прояви, свързани с академичното ти израстване.
- Искреност. Никой не би дал парите си на надменен кандидат. Тонът ти трябва да изразява скромност и благодарност за предоставената възможност за подкрепа.
- Ентусиазъм. Това е една от основните характеристики, на които държи комисията. Харесваш ли специалността, която изучаваш? Мечтал ли си да станеш професионалист точно в тази област? Обоснови желанието си да се развиваш в избраната специалност.
- Индивидуалност. Конкуренцията за стипендии е силна и вероятно ще се изправиш срещу много хора със същото образование като теб. Наблегни върху уменията и постиженията, които те открояват сред кандидатите, за да наклониш везните в своя полза.
Заложи на убеждаващата комуникация – колкото по-достоверно звучи писмото ти, толкова по-добре ще бъде прието то от читателя. Представи се като интелигентен и мотивиран младеж, който ще постигне успех, благодарение на усилената си работа и решителността си.
Не забравяй, че стипендията не е просто начин да платиш таксата за образованието си. Организациите, клубовете и членовете на гражданското общество, които предлагат подобна финансова подкрепа, често се интересуват живо от академичното израстване на стипендиантите си.
Колко дълго трябва да бъде мотивационното писмо на кандидата за стипендия?
Ако в описанието на стипендиантската програма не е посочено колко дълго трябва да бъде мотивационното писмо, придържай се към стандартния обем от 200 – 400 думи или до една страница. Студентите често се изкушават да компенсират оскъдния трудов стаж в автобиографиите си с дълги писма, които разказват подробно за живота им. По-добра идея е да пишеш по същество и да съкратиш обема до една страница.
Втори абзац от изложението – как целите ти отговарят на критериите за отпускане на стипендия
Мотивационното ти писмо трябва да бъде приспособено към идеята и целта на отпусканата стипендия. Прочети внимателно обявлението за конкурса и свържи приоритетите си с предназначението на финансирането.
Да вземем за пример стипендиантската програма на Националната електрическа компания „Бъдеще в НЕК“. Целите на програмата са:
- Осигуряване на подкрепа за образованието на млади специалисти със стремеж за развитие и реализация в областта на електроенергетиката;
- Сключване на стипендиантски договори и провеждане на стажове и практики в обекти на НЕК;
- Започване на работа в компанията след завършването.
Включи конкретни елементи от целите на програмата в мотивационното си писмо. Обясни за какво планираш да използваш средствата и как оценяваш перспективите, които ще се разкрият пред теб, ако бъдеш одобрен.
Акцентирай отново върху стремежа си да се учиш и да се развиваш. Можеш да разкажеш лична история, свързана с кариерните или академичните ти цели. Приспособи текста към мисията на финансиращата организация или стипендиантската програма.
„Интересът ми към електротехниката не е случаен – и баща ми, и дядо ми са завършили тази специалност в Техническия университет в София, така че призванието се предава в рода ни. До защитата на дипломната ми работа на тема „Принципи за изграждане на релейни защити в електрически мрежи“ остава една година и държа да се представя достойно пред преподавателите и семейството ми. Стипендията бих използвал за заплащане на семестриалните си такси и студентското общежитие, а стажът в обект на НЕК би допринесъл значително за практическата част от дипломната ми работа.“
„От три години изучавам хидротехническо строителство в УАСГ и проявявам специален интерес към експлоатацията на помпено-акумулиращи водноелектрически централи. Все по-важната роля на енергоизточниците с възобновяема енергия изисква производството на пикова енергия от ПАВЕЦ за подобряване на ефективността. НЕК със своите три ПАВЕЦ е безспорен лидер в производството на енергия от възобновяеми източници и практиката в такъв обект би била от неоценима полза за академичното ми развитие по специалността.“
Финансирам сам образованието си с доходи от устен и писмен превод на непълен работен ден. Семейството ми не е заможно и родителите ми помагат колкото могат, но разходите за съставяне на дипломна работа, която включва устен превод и наблюдение на повече от 40 конференции за една година, са огромни. Темата, по която работя - "Културни особености на синхронния превод от български на арабски език" - разглежда нова перспектива за същността на езика и не може да бъде обхваната изцяло в библиотеката.
Допринесъл съм за факултета като куратор на персийския раздел от проект за езикови материали и организатор на събития за близкоизточното бизнес общество в гр. София. Изготвил съм арабския вариант на успешно приложение за превод и съм публикувал в реферирани журнали няколко статии в областта на арабската лингвистика.
Кариерната ми цел е да работя като конферентен преводач. В края на миналия семестър придобих едномесечен опит в Дружество за ООН в България - чудесно начало на практиката, свързана с дипломната ми
работа. Искам да свържа арабскоговорящите със света, а това може да се случи само с превод, който представя думите им в контекста на културния им произход.
Призив към действие и заключение: Стипендиант с бъдеще
Вече си разказал за себе си, за знанията и опита си, а сега трябва да приключиш писмото с един положителен абзац. Тук можеш да обобщиш аргументите в полза на кандидатурата си и да изразиш отново ентусиазма си за академично развитие в избраната от теб специалност.
Увеличи шансовете си за успех, като включиш призив към действие. Покани комисията по стипендиите да се свърже с теб, за да изразиш отново желанието си за участие в програмата. Спомени, че би се радвал да обсъдите по-подробно кандидатурата ти и увери читателя, че заслужаваш инвестицията.
Завърши писмото с любезен тон и подходяща фраза, например „С уважение“ или “Благодаря Ви за вниманието/отделеното време“.
Стипендията ще ми позволи да се срещна с водещи специалисти по арабистика и ще имам възможност да прилагам познанията и уменията си на важни събития. Бих се радвал да се срещнем, за да обсъдим кандидатурата ми и се надявам на Вашето съдействие.
С уважение,
Петър Стойчев
01.07.2024 г.
гр. София
Основни изводи
В конкурсите за стипендия убедителното мотивационно писмо често е по-важно от автобиографията. В него можеш да разкажеш повече за личния си живот, но избягвай прекалената емоционалност.
Проучи организацията, която отпуска стипендията, и насочи посланията си към приоритетите на конкурса. Подкрепяй твърденията си с примери от академичния и житейския си опит.
Нашият онлайн инструмент за съставяне на мотивационни писма и стилните ни шаблони ще ти помогнат да се представиш в най-добрата си светлина.