Какви са разликите между успешните кандидатури за платена работа и за доброволческа дейност? Всъщност те изобщо не са толкова съществени. Позициите за доброволци изискват всеотдайност в приноса към конкретната кауза, а отличното мотивационно писмо може да ти осигури предимство пред конкурентите.
Доброволческият труд ти дава възможност да постигнеш обществено значими положителни резултати, докато създаваш нови контакти и развиваш основни умения, необходими за кариерата ти – работа в екип, ефективна комуникация, разрешаване на проблеми. Не на последно място, много позиции предлагат пътуване в страната и чужбина.
Йосиф Петков
Доброволец
Уважаеми г-н Илиев,
Аз съм начинаещ треньор по футбол и се интересувам дали има възможност да помагам като доброволец във вашия клуб. Играя футбол от 13-годишен, но миналата година прекъснах спортната си кариера заради травма. Бих искал да допринеса за развитието на млади футболисти успоредно със задочното ми обучение по специалност "Физическо възпитание" в НСА.
Нямам официален опит като треньор, но желая да придобия квалификация по време на доброволческия ми труд. Миналата година научих от приятел, че приемате такива кандидати. Работил съм с деца и юноши във възрастовата група от 11 до 16 години на летни лагери. Обичам да помагам на младежите да развиват потенциала си, да наблюдавам как си поставят и преодоляват предизвикателства.
Имам задълбочени познания за тактиката на футбола, но съм наясно, че в началото работата ще бъде по-скоро организационна и логистична. Имам свидетелство за правоуправление на микробус и бях касиер на Студентския съвет в университета. Надявам се тези умения също да бъдат от полза за клуба. От опита си в летните лагери имам повече от 35 положителни препоръки от родители и участници.
Живея на десет минути пеша от игрището, където тренирате, и по време на разходките си в почивните дни съм спирал да погледам децата. Изглежда се забавляват чудесно и за мен ще е удоволствие да ги подкрепям по пътя им в света на футбола.
Бих се радвал на възможността да Ви посетя и да обсъдим евентуалния ми принос за ФК "Хебър".
С уважение,
Йосиф Петков
01.07.2024 г.
гр. Пазарджик
До
ФК "Хебър"
г-н Петър Илиев
От
Йосиф Петков
Доброволец
ул. "Градинарска" 5, Пазарджик 4400
+359 88790804
[email protected]
Структура на мотивационното писмо на доброволец
Структурата на мотивационното писмо на доброволеца е същата като при търсенето на платена работа. Ограничи обема на документа до 400 думи или една страница. Четливостта е решаващ критерий при избора на шрифтове и елементи от дизайна.
Документът трябва да включва следните раздели:
- Заглавната част (горен колонтитул, заглавка) съдържа личната информация, необходима за да те потърсят за интервю – име и фамилия, телефонен номер, имейл, адрес. Оформлението на заглавката трябва да придава стилен вид на документа и да го отличава сред многобройните кандидатури.
- Поздравът е личното ти обръщение към специалиста, който оценява кандидатурите. Започни с официален тон - „Уважаеми/Уважаема г-н/г-жо [фамилия],“. Ако не можеш да откриеш името на получателя, измисли по-топъл вариант на равнодушното „Да послужи пред когото е необходимо“, например: „Уважаеми членове на екипа за наемане на доброволци в [име на организацията]“
- Уводът трябва да бъде насочен към нуждите на организацията или каузата и да обяснява какъв ще бъде твоят принос.
- Изложението е основната част от мотивационното писмо, в която трябва да обясниш как качествата и уменията ти те превръщат в подходящ кандидат за дейността.
- Заключение – завърши с благодарност към назначаващия, обобщи потенциалния си принос като доброволец и изрази желанието си да те потърсят за интервю.
- Подпис – приключи писмото си с уважителен тон (напр. „С уважение,“ или „Благодаря Ви за отделеното време,“) и напиши отдолу името си.
Все още ти липсва вдъхновение? Прегледай и другите ни примерни мотивационни писма, които имат връзка с доброволческата дейност:
За повече информация и подробни описания на разделите прегледай специализираното ни ръководство за съставяне на мотивационни писма. В следващите точки обясняваме как да формулираш въздействащото си послание към организацията, в която би искал да работиш като доброволец.
Увод в мотивационното писмо на доброволец
Уводът е основен за ангажирането на читателя. От него той добива първите си впечатления за личността и стремежите ти.
Организациите, набиращи доброволци, очакват да акцентираш от самото начало върху силните си страни и предишния си опит в областта. Направи го, като първо подчертаеш социалните си умения. Най-важният фактор обаче е причината да кандидатстваш за позицията.
Защо се вълнуваш от организацията или благотворителната ѝ кауза? Какво те подтиква да помагаш безвъзмездно? Ако имаш лични подбуди, сподели ги. Описанието на мотивацията ти би трябвало да отговори на въпроса на назначаващия как доброволния ти труд ще допринесе за целите на организацията му.
Уважаеми г-н Филипов,
Проблемите на незрящите са близки до сърцето ми. Преди 10 години майка ми загуби зрението си при злополука и тогава осъзнах пред какви предизвикателства са изправени хората, изгубили водещото си сетиво. Недостатъчната инфраструктура за хора с увреждания в гр. София ги затруднява при извършването на рутинни дейности като пазаруване, посещения при лекари или в институции и дори при отглеждането на децата им. След инцидента помогнах на майка ми да стъпи на крака и да свикне с новата реалност. Оттогава съм осигурил физическа и емоционална подкрепа на още 10 души в същото положение по нелекия им път.
Здравейте,
Казвам се Атанас Стоянов и желая да полагам доброволчески труд за вашата НПО като асистент на хора с увреждания.
Аргументирай желанието си да работиш като доброволец с кратък разказ за себе си. Горният примерен увод започва с история от личния живот на кандидата, която го мотивира да помага на незрящите.
По възможност подкрепи тезата си с факти и цифри, свързани с постиженията ти в областта. В нашия пример кандидатът е осигурил „физическа и емоционална подкрепа на 10 души“, изгубили зрението си. Конкретната информация придава достоверност на повествованието ти.
Изложение в мотивационното писмо на доброволец
Изложението е основната част от писмото ти. Тук можеш да опишеш по-подробно най-важните умения и качества, които те превръщат в подходящ кандидат за доброволец. Бъди последователен в тезите си, като се съобразяваш със следната структура:
- Разкажи за предишния си опит в областта (ако имаш такъв). Акцентирай върху уменията си (особено социалните) и личните си качества;
- Обясни какво целиш да постигнеш с доброволческия си труд и как нагласата ти отговаря на мисията на организацията, в която кандидатстваш;
- Завърши с въздействащо заключение и насърчи назначаващия да се свърже с теб.
Първи абзац от изложението – защо си подходящ за работа като доброволец (мотиви, умения и опит)
Започни с основните умения и качества, които те открояват като отличен кандидат за доброволец в съответната област. Съобрази съдържанието на мотивационното си писмо с изискванията от обявата за позицията и подкрепяй тезите си с примери. В първия абзац от изложението можеш да наблегнеш на следните характеристики:
- Мотивация. Доброволците имат разнообразни мотиви за извършване на обществено полезни дейности. Ето няколко общи примера: желание за принадлежност към общност; социализация и възможност за пътуване; намиране на път към професионална реализация/израстване; следване на благородна кауза и удовлетворяване на вътрешна потребност да бъдеш полезен; съпричастност.
- Чувство за отговорност. От доброволците се очаква да имат силно развито чувство за отговорност, тъй като полагат труд без финансов стимул. Разкажи за ситуация, в която си постъпил по съвест и си взел правилно решение като част от екип, като гражданин или член на местната общност. Наблегни на своята социална чувствителност и ангажираност.
- Личностни качества. Опиши личността си с акцент върху ценни за доброволеца качества като толерантност и признаване на чужди ценности, креативност, решителност, гъвкавост, стремеж към развитие.
- Социални умения. Можеш да включиш умения като комуникативност, изнасяне на презентации, владеене на чужди езици и работа в екип.
- Организационни умения. Добре организираната доброволческа дейност постига по-ефективно поставените цели. Покажи, че умееш да управляваш времето си и да се справяш методично с трудни или стресови ситуации.
- Професионални (технически) умения. Не на последно място, можеш да представиш и професионалните умения, които ще ти бъдат от полза в полагането на доброволчески труд в избраната организация. Такива могат да бъдат оказване на първа помощ, писане на проекти, работа с уязвими групи от населението, провеждане на курсове/обучения, организиране на събития и кампании.
Според социологически изследвания на СУ „Св. Климент Охридски“ и „Индъстри уоч груп“ младежите с доброволчески опит имат по-добре развити социални и личностни умения в сравнение с техни връстници, които не са участвали в доброволчески инициативи или проекти. При 29% от изследваната група е установено засилване на лидерските качества и умения, а при 50% - засилване на предприемаческите характеристики.
Втори абзац от изложението – как се вписваш в средата на организацията
Мотивационното ти писмо на доброволец трябва да бъде приспособено към организацията, в която кандидатстваш. Прегледай формулировките на нейната мисия, визия и ценности в уебсайта и профилите ѝ в социалните мрежи, а после ги свържи със собствения си житейски и професионален опит, с личната си нагласа и стремежи.
Да вземем за пример международната фондация „Четири лапи“. Визията ѝ е да заживеем в свят, в който хората се отнасят към животните с уважение, съпричастност и разбиране. Основните направления в мисията на организацията са:
- Да разкрива неподходящи и животозастрашаващи условия за отглеждане и злоупотреби с животни;
- Да спасява бедстващи животни в целия свят;
- Да защитава дивите животни, като им предоставя безопасни домове и настоява за въвеждането на закони и разпоредби за опазването им.
Включи конкретни елементи от мисията и визията в мотивационното си писмо. Ако имаш лична история, свързана с дейността на организацията – разкажи я. Така ще демонстрираш, че споделяш нейните ценности и проявяваш неподправен интерес към доброволческата позиция.
„Обичам животните и от малък се грижа за уличните котки в квартала. Редовно оставям храна и вода на определените за това места. Напоследък обаче котките станаха прекалено много, има случаи на прогонени малки, а злонамерени лица подхвърлят отрова. Съпричастен съм към страданието на животните и знам, че най-хуманният начин да се справим с проблема е да ги кастрираме. Затова с готовност бих участвал като доброволец във вашата програма за кастрация на котки в София.“
„Всеки домашен любимец заслужава добър, грижовен стопанин. Мъчно ми е за бедстващите животни, изоставени на улицата като ненужни вещи. Досега съм спасила четири такива кучета и с малко помощ от приятели те заживяха в прекрасни семейства. Бих искала да направя нещо повече за животните, останали без дом, като доброволец във вашата програма за осиновяване.“
Нямам официален опит като треньор, но желая да придобия квалификация по време на доброволческия ми труд. Миналата година научих от приятел, че приемате такива кандидати. Работил съм с деца и юноши във възрастовата група от 11 до 16 години на летни лагери. Обичам да помагам на младежите да развиват потенциала си, да наблюдавам как си поставят и преодоляват предизвикателства.
Имам задълбочени познания за тактиката на футбола, но съм наясно, че в началото работата ще бъде по-скоро организационна и логистична. Имам свидетелство за правоуправление на микробус и бях касиер на Студентския съвет в университета. Надявам се тези умения също да бъдат от полза за клуба. От опита си в летните лагери имам повече от 35 положителни препоръки от родители и участници.
Живея на десет минути пеша от игрището, където тренирате, и по време на разходките си в почивните дни съм спирал да погледам децата. Изглежда се забавляват чудесно и за мен ще е удоволствие да ги подкрепям по пътя им в света на футбола.
Призив към действие и заключение: Обществено ангажиран
Завърши с благодарност към назначаващия за отделеното време и заключително изказване за потенциалния ти принос като доброволец. Добави оптимистична нотка - изрази надежда, че ще те потърсят. Можеш да подходиш и по-директно, като попиташ дали е възможно да насрочите интервю.
Задължително спомени кога имаш възможност да работиш като доброволец и колко време би отделил. Уточни как да се свържат с теб, като повториш телефонния си номер или имейл адреса си от заглавната част.
Завърши писмото учтиво с подходяща фраза, например „С уважение“ или “С най-добри пожелания“, и напиши отдолу името си.
Бих се радвал на възможността да Ви посетя и да обсъдим евентуалния ми принос за ФК "Хебър".
С уважение,
Йосиф Петков
01.07.2024 г.
гр. Пазарджик
Ако кандидатурата ти не е съвсем „доброволна“, например трябва да изпълниш задача от училище или друга цел, представи тази информация в мотивационното си писмо по подходящ начин, без да заблуждаваш читателя. Не поставяй под съмнение искреността на интереса си към позицията и желанието си да помогнеш.
Основни изводи
Документите за кандидатстване като доброволец са твърде сходни с онези при търсене на платена работа, включително и мотивационното писмо. То представя личността и стремежите ти по-детайлно от автобиографията.
Организациите, набиращи доброволци, се интересуват най-вече от личната ти мотивация, свързана с идеалната им цел. Техническите умения са от полза, но рядко са решаващ фактор.
Изпробвай нашия онлайн инструмент за съставяне на мотивационни писма. Шаблоните ни гарантират стилен дизайн и прегледно форматиране.