Ако се колебаете дали да включите снимка в автобиографията си, по-добре не го правете.
В обявите за работа рядко има изискване за снимка, като изключим позициите за модели и актьори. Всъщност снимката обикновено е излишна, особено когато търсите работа в офис. Потенциалният ви работодател ще разгледа профила ви в социалните медии, ако иска да види как изглеждате.
От друга страна, по отношение на длъжностите с чести публични контакти, снимката може да увеличи шанса ви за назначаване. В този смисъл, вероятно вече сте качили ваша професионална снимка в LinkedIn, а редица обяви за работа изискват да предоставите връзка към профила си.
Избягвайте препратки към профили в социални медии, които представят личния ви живот, и променете настройките за достъп до тях, за да не видят потенциалните работодатели нещо, което би ги разубедило да ви назначат. Включете адреса на личния си уебсайт само ако съдържанието му е професионално и има отношение към позицията и е професионално. Не забравяйте, че снимките в профили и сайтове могат да създадат и отрицателно първо впечатление.
Кога снимката е от полза
Поставянето на снимка в автобиографията може да бъде от полза, ако кандидатствате за работа, свързана с общуване с клиенти. Банковите служители, сервитьорите, продавачите и много други се срещат рутинно с непознати от обществото.
Препоръчително е кандидатите за подобни позиции в България и целия Европейски съюз да обмислят включването на снимка. В редица европейски шаблони за автобиография има отделено място за вашия портрет – също като в Китай и Япония. Обратното важи за Съединените щати, където специалистите по подбор на персонал не очакват да видят снимка.
Въпреки че работодателите не бива да назначават кадри въз основа на външния им вид, чертите на лицето или стила ви могат да събудят интереса им. Изглежда несправедливо, но понякога човешката природа е инстинктивна и предсказуема. Ако сте решили да включите снимка, тя трябва да бъде актуална, в портретен формат и с консервативно облекло. Никога не използвайте селфита!
Възнамерявате да включите снимка? Нашите шаблони за автобиография ще ви дадат представа как е най-добре да го направите.
И накрая, не забравяйте, че корпоративните правила и социалните норми се променят с времето. Може би не след дълго всички ще поставяме усмихнати снимки в кандидатурите си за работа. Дотогава, ако не търсите позиция, изискваща рутинно общуване с клиенти, и не сте актьор или модел, по-добре запазете снимките за профилите си в социалните медии.
Снимките в автобиографиите са изключително редки във Великобритания, Ирландия и Съединените щати. Срещат се по-често в Европа, Близкия Изток, Африка и Азия. Добра идея е да се допитате до ваши познати работодатели какви са очакванията им относно тази подробност.
- Снимайте се с облекло, с което бихте отишли на работа.
- Ползвайте услугите на професионален фотограф.
- Изберете неутрален фон.
- Качете същата снимка в LinkedIn.
- Не ползвайте любимото си селфи, за да спестите време. Мобилният ви телефон няма да свърши добра работа.
- Не прекалявайте с грима и прическата.
- Не отделяйте прекалено много място за снимката.
- Не изразявайте силни емоции.
Аргументи срещу поставянето на снимка в автобиографията
Защо може да бъде неуместно да поставите снимка в автобиографията си? Редица фирми са възприели политики против дискриминацията. Според тях снимката не е от значение и даже може да навреди, създавайки предубеждение у специалиста по подбор на персонал. Освен това някой отхвърлен кандидат може да се оплаче, че не е бил поканен на интервю заради пристрастия на назначаващия. В САЩ даже има нормативни разпоредби, които забраняват на работодателите да изискват снимки от кандидатите. Така се гарантира, че подборът на служителите няма да връзка външния им вид.
Снимката може да разкрие особености на външния вид, които не би трябвало да играят роля в процеса по назначаване. Друг фактор, който може да повлияе на решенията на назначаващия, е възрастта на кандидата. Въпреки това, ако търсите позиция в българска фирма, работодателят най-вероятно ще очаква да види рождената ви дата в раздела с личните ви данни.
Принципите на добрата автобиография са ясно обособяване на разделите, четивност и семпло оформление. Със снимка CV-то ви може да изглежда непрофесионално.
Кога да не включваме снимка в автобиографията
Като изключим проблемите с дискриминацията и предубежденията, основната причина да не включвате снимка в CV-то си е, че вашият опит трябва да бъде решаващ за назначаването ви. Ако автобиографията ви е със снимка (за разлика от всички останали), специалистът по подбор на персонал може подсъзнателно да се усъмни, че се опитвате да компенсирате недостатъци в съдържанието на документа. Включването на снимка (колкото и добре да изглеждате) може да открои кандидатурата ви в отрицателен аспект. По-добре е назначаващият да се съсредоточи върху положителните страни на CV-то ви, вместо да се чуди какво не е наред.
Не отклонявайте вниманието от постиженията си. Може да се изненадате, но средностатистическият специалист по подбор на персонал решава за около шест секунди дали да прегледа подробно дадена автобиография или да я остави настрана. За този кратък миг той трябва да се съсредоточи върху квалификацията ви, а не да разглежда лицето или прическата ви.
Последният аргумент е, че автоматичната система за подбор на кандидатури може изобщо да не покаже снимката ви на назначаващия. Разчитайте на постиженията в кариерата си вместо на портретната си снимка, за да получите покана за интервю.