В автобиографията разделът за трудов стаж има най-голяма тежест и писането му често изисква задълбочен размисъл. Някои работодатели даже пропускат резюмето в горната част на документа и се съсредоточават направо в бившите назначения и годините на заетост, за да разберат дали кандидатът заслужава внимание.
Разпределението на текста като обем в разделите също е важно за първото впечатление. Митичното „шестсекундно сканиране“ дава много информация на специалиста по подбор.
Разделът за трудов стаж или опит в CV-то описва минали назначения и професионални постижения в подкрепа на кандидатурата за работа. Всички други елементи в документа, от хобитата до резюмето, оформят рамката на опита, натрупан в последните 10-15 години.
Правилото на петте думи
Обобщете кариерата си в пет съдържателни думи. Как бихте описали опита си? Тези пет думи трябва да се открояват в раздела за трудов стаж в автобиографията ви. Назначаващият няма да запомни цели изречения, но ако тези пет (или повече) думи се задържат в ума му, след като е прочел всичко, значи вашето CV е изпълнило целта си.
Преди да се съсредоточим върху спецификите в представянето на трудовия стаж, ще изясним защо той е толкова важен. Назначаващият или работодателят ще прегледа CV-то ви, за да си отговори на следния въпрос:
„Дали трудовият опит на кандидата го класира за позицията?“
Разделът за трудов стаж е основата, която ви класира за кръга на интервюто или следващата стъпка от процеса по назначаване. Той представя последните 10-15 години от кариерата ви, за да покаже на потенциалния работодател, че опитът ви отговаря на изискванията за позицията.
Трудовият стаж придава достоверност на кандидатурата ви и трябва да бъде в съответствие с другите ѝ елементи (други раздели в CV-то, мотивационно писмо, портфолио и т.н.).
Не представяйте опита си като списък с отговорности на работното място. Назначаващият знае какви ще бъдат задачите ви и се интересува повече от доказателствата, че сте способни да ги изпълните. Заложете на запомнящи се постижения, подробен контекст и измерими резултати, с които да сразите конкуренцията.
В повечето случаи изборът на минали длъжности за включване в CV-то зависи от трудовия ви стаж и позицията, за която кандидатствате. Представете стажа си в обратно хронологичен формат, като започнете с последното си назначение и продължите 10-15 години назад във времето.
Не се притеснявайте, ако стажът ви изглежда някак разпокъсан. Честата смяна на работата вече е нещо обичайно, особено сред по-младите. Включването на кратки трудови ангажименти и странични проекти е съвсем приемливо, ако те имат пряка връзка с желаната позиция или илюстрират необходими за нея умения.
Бъдете готови да отговаряте на въпроси за личните си кариерни решения и бъдете откровени за нивото на ангажираност, което търсите. Добре е да разполагате със солидна обосновка за професионалния си път.
Сигурно вече сте избрали назначенията, които ще включите, затова нека разгледаме структурата на елементите в раздела за трудов стаж. За всяко назначение трябва да представите:
В идеалния случай представянето на всяка позиция представлява комбинация от кратък текст и списък с постижения.
Как се пише CV на ученик или студент?
Когато кандидатствате за първата си работа, автобиографията ви трябва да съдържа подробности за образованието ви (доказващи вашата способност да се съсредоточавате и да постигате резултати), както и временни ангажименти или доброволчески инициативи, с които сте се занимавали по време на обучението си. Няма значение колко неквалифициран е бил трудът. Важното е, че разбирате отговорностите, които вървят ръка за ръка със заетостта.
Винаги изхождайте от предположението, че читателят (или в този случай – назначаващият) няма нужда от допълнителни обяснения. Той ще разбере повече, отколкото подозирате, особено ако сте работили известно време в индустрията му.
Не включвайте следната информация, за да спестите ценно място:
Примерни подточки в описание на трудов опит
Как се пише CV без трудов опит
Ако сте завършили наскоро образованието си и нямате почти никакъв практически опит, можете да представите в автобиографията общия си успех и академичните си постижения. С напредването на кариерата си ще замените тази информация с актуален трудов стаж.
Най-общо форматът за представяне на трудовия стаж при всеки минал работодател включва:
По същество описанието на стажа трябва да съдържа:
Ето няколко примера за представяне на трудовия стаж в автобиографията, които илюстрират разликите между черновата и крайния вариант. Как да опишете опита си по възможно най-кратък и най-съдържателен начин?
Пример №1. Трудов стаж в CV на учител
Представете си, че кандидатствате за работа като преподавател по природни науки в прогимназиален етап в престижно частно училище. В обявата за работа се подчертава значението на взаимодействието с учениците извън класната стая. Търсят се преподаватели със стремеж към професионално развитие.
Чернова:
Краен вариант:
Пример №2. Трудов стаж в CV на маркетинг мениджър по управление на съдържанието
Управлението на съдържанието включва редица отговорности. Назначаващият веднага ще добие представа за опита ви, не е нужно да давате допълнителни обяснения. Най-добре е да представите конкретна информация в подточки, ориентирани към резултатите ви.
Чернова:
Краен вариант:
Пример №3. Трудов стаж в CV на сервитьор
В ресторантьорството нещата се случват бързо. Всичко, което би намалило наполовина времето за преглед на автобиографията ви, носи предимство в конкурса за работа. Обърнете внимание на ключовите думи в обявата, например „опит в приготвянето на крафт коктейли“ или „изискана кухня“.
Разбира се, че ще натрупате опит на работното място, но ресторантите разполагат с минимално време да ви обучат. Представете опита си с конкретика и увереност.
Чернова:
Краен вариант:
Пример №4. Трудов стаж в CV на изпълнителен асистент
Характерът играе огромна роля за способността да управляваш спокойно графика на заетия изпълнителен директор. Тонът на автобиографията ви трябва да бъде трезв и уверен. Опитайте се да предвидите от какво има нужда директорът, още преди да сте започнали работата.
Чернова:
Краен вариант:
Пример №5. Трудов стаж в CV на търговски представител
Доказуемите факти и цифри са най-ценният ви актив като търговски представител. Измерваше ли последният ви работодател ръста в продажбите на индивидуална или екипна база? Намерете статистиката и я използвайте в раздела си за трудов стаж.
Обяснете какви методи сте прилагали в практиката си, за да постигнете високи резултати. Предлагаме ви няколко идеи в следващото примерно описание:
Чернова:
Краен вариант:
Какви умения да включа в автобиографията?
В описанието на трудовия стаж трябва да използвате мястото възможно най-рационално. Разполагате с отделен раздел за умения, където да представите кратък списък със способностите си. Той трябва да е свързан с опита ви при работодателите, но и да допринася за общата картина, вместо да я повтаря. Ако добавите интересно умение, което не сте споменали в раздела за стаж, работодателят със сигурност ще ви попита за него на интервюто.
Ето няколко насоки за писането на подточките в трудовия стаж:
Вместо да изпращате една и съща автобиография в отговор на всички обяви по интернет, отделете време да приспособите документа към конкретния работодател. Разделът за трудов стаж може да се окаже най-лесен за персонализиране (тъй като при целенасочен подход ще изпълнява изискванията на повечето работодатели).
Преценете внимателно кои постижения да представите за всяка позиция. Влезте в ролята прецизен редактор, който променя структурата на кариерната си история, за да я направи възможно най-интересна за читателската аудитория.
Голяма част от специалистите по подбор на персонал отхвърлят автобиографии, които не изглеждат персонализирани за позицията. От друга страна, приспособената кандидатура:
Повтарянето на процеса при всяко кандидатстване за работа може би ви изглежда прекалено, но колкото повече време отделяте за приспособяване на кандидатурата си, на толкова по-малко места ще ви се наложи да я подадете.
Още примерни подточки за трудов стаж
Разделът за трудов опит в автобиографията ви трябва да съдържа цялата информация, която има връзка със свободната позиция. Това е водещият критерий за определяне на периода, който да обхванете.
Ако имате 30-годишна кариера, можете да включите работодателите от последните 10 – 15 години и да опишете най-скорошните си постижения. От друга страна, ако кариерата ви е започнала преди по-малко от 15 години, най-добре е да представите всички работодатели.
Дайте повече информация за последните си назначения. По ваша преценка можете да включите и назначения отпреди повече от 15 години, но за тях е добре да се ограничите до името на работодателя, длъжността и датите на наемане и напускане.
Някои управители на бизнеси биха проявили любопитство към ранната кариера на ерудиран кадър. Едва ли ще ви попитат за това на интервюто, но подобна информация допринася за „дълбочината“ на кандидатурата ви.
Добре написаният раздел за трудов стаж позволява на работодателя да прецени за по-малко от 10 секунди дали сте квалифицирани за отворената позиция. Опитът ви трябва да отговаря на всички изисквания в обявата за работа. В противен случай ще ви се наложи да проявите известна доза творчество, за да ви забележат.
Един печеливш подход е да използвате онлайн инструмент за съставяне на CV. Така ще се сдобиете с идеална автобиография във формат, предпочитан от потенциалните работодатели.