Психолог - примерно мотивационно писмо

Умееш да изслушваш и да анализираш състоянието на пациентите си, но знаеш ли как да се представиш, когато кандидатстваш за работа? Това ръководство ще ти даде насоки за съставянето на мотивационно писмо, което ще те отведе на интервю.
Редактирай това CV

Наблюдението, анализът и формулирането на изводи за психическото състояние на човека съставят изумителен клон от науката. Важното е да лекуваш пациентите, без да позволяваш на личните ти възгледи и емоции да замъглят преценката ти. В този смисъл редица психолози достигат високо ниво на себепознание. А стане ли време да кандидатстват за нова позиция, мотивационните им писма отварят прозорец към техния свят.

Независимо дали кандидатстваш за работа в здравно заведение или бизнес организация, мотивационното писмо е твоето средство за формиране на мнение у назначаващия. Така или иначе всеки ден изследваш чуждото съзнание – сигурно би могъл да предвидиш какво впечатление ще остави разказа ти.

Другите ни примерни ръководства за писане на мотивационни писма предлагат различни подходи, но съветът ни към психолозите е един: да поговорят за инструментите и техниките, които им носят професионални успехи.

Психолог – примерно мотивационно писмо

Диана Тодорова  

Психолог  

Уважаема д-р Пенчева,  

Веднага щом завърших магистратурата си по детско-юношеска  психология, започнах работа като училищен психолог с желанието да  помагам на младежите в гр. Видин. Научиш ли детето да вниква в  мислите и чувствата си, ти го подготвяш за балансирано и осъзнато  бъдеще.  

През последните четири години работих в екипа на Регионален център  за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО)  - Видин за прилагане на терапевтични програми на ученици със  специални образователни потребности. Допринесох за създаването  на рамка за поддържане на добро психично здраве, борба със  зависимостите и детската агресия в образователните институции.  Концепцията ми беше приета и въведена във Видинска област. Според  проучването ни от края на миналата година 84% от децата показват  значително подобрение в отношението си към околните и имат  по-благоприятни изгледи за бъдещото си развитие.  

В същото време работих активно за подобряването на терапевтичните  подходи към психичното здраве на децата ни. Постигнах 96%  ангажираност на родителите - най-високият резултат в страната,  благодарение на гъвкавия си практически подход.  

По отношение на клиничната практика разработих система за  документиране и оценка, която валидира работата ни. Децата ни се  довериха, защото можехме да им покажем нагледно резултатите от  дейността ни. Системата е цифрова и използва най-новата мобилна  технология за поддържане на връзка с учениците в риск. Те се чувстват  сигурни, че при нужда имат към кого да се обърнат.  

Наясно съм с предизвикателството, което ми предстои във вашето  училище, но вярвам, че мога да помогна със знанията и опита си на  учениците в неравностойно положение. Прилагам 17 лични препоръки  и бих се радвала да обсъдим кандидатурата ми на интервю.  

С уважение,  

Диана Тодорова  

20.04.2024 г.  

гр. Видин  

 

До  

СУ "Цар Симеон Велики" д-р Мирела Пенчева  

От  

Диана Тодорова  
Психолог  
ж.к. Крум Бъчваров, бл.  8, Видин 3701  
+359 88749587  
Diana_Todorova_1@gmail.com

 

Структура на мотивационното писмо на психолог

Психолозите помагат на околните да сглобяват историите си парченце по парченце, но самите те понякога се затрудняват да разкажат за кариерата си. Както при всеки сеанс, стабилната структура е ключова за положителния завършек.

Покажи на бъдещия си началник, че имаш дар слово и умееш да разказваш за себе си по увлекателен, интригуващ начин. Не е нужно да се отклоняваш от стандартния формат на мотивационно писмо:

  1. Заглавната част (горен колонтитул, заглавка) трябва да съдържа основната информация за кандидатурата ти – име и фамилия, телефонен номер, имейл,  адрес. Оформи заглавката семпло и стилно, без ярки цветове или нестандартно форматиране.
  2. Поздравът е личното ти обръщение към назначаващия. При колебание винаги започвай с официалното „Уважаеми/Уважаема г-н/г-жо [фамилия],“. Никога не пиши „Да послужи пред когото е необходимо“. Ако името на човека, който ще преглежда документите ти, не е споменато в обявата, обади се на работодателя и попитай любезно към кого да се обърнеш.
  3. Уводът трябва да бъде насочен към естеството на работата, която ще вършиш на новата позиция. Привлечи вниманието на назначаващия с кратък разказ за опита си в конкретната сфера.
  4. Изложението е основната част от мотивационното писмо. Тук е мястото да разкажеш за интересни случаи (без да нарушаваш поверителния им характер), за да илюстрираш опита, уменията и подхода си към пациентите.
  5. Заключение – обобщи уменията си в един последен кратък и въздействащ разказ, а после заяви отново интереса си към позицията с призив към действие – покани назначаващия да те потърси или да те покани на интервю.
  6. Подпис – приключи с професионален тон (напр. „С уважение,“ или „Благодаря Ви за отделеното време,“) и напиши отдолу името си.
Съвет от експерта

Липсва ти вдъхновение? Прегледай и другите ни примерни мотивационни писма, свързани с хуманната медицина:

За повече информация и подробно описание на всеки раздел прегледай специализираното ни ръководство за съставяне на мотивационни писма.

Увод в мотивационното писмо на психолог

Уводът трябва да насочва читателя към уменията и постиженията ти в сферата на длъжността, за която кандидатстваш. С какви пациенти ще работиш? Сподели актуален опит, по възможност в контекст и с резултати. Има ли изисквания в обявата, които много други не биха удовлетворили? Какво те откроява сред кандидатите?

Първите две изречения не бива да са сухи и стандартни, иначе ще изгубиш интереса на назначаващия. Той няма да ти повери съзнанието на пациентите си, ако не покажеш, че твоето също си струва да бъде открехнато. Уводът трябва да акцентира върху уникалния ти принос за психичното здраве на клиентите ти.

Препоръчителни действия

Уважаема г-жо Йорданова,

С вълнение прочетох обявата Ви за позицията психолог в Клиника по детско-юношеска психиатрия в УМБАЛ „Александровска“. Имам петгодишен опит в частен кабинет, където се занимавах с психотерапия на юноши в пубертета и постигнах трайна положителна промяна в качеството на живот на повече от 50 пациента. Мое призвание и дълг е да освобождавам от страданието нашите малки и вече пораснали деца.

Непрепоръчителни действия

Уважаеми господине / Уважаема госпожо,

Казвам се Аделина Николова и разбрах, че търсите да назначите квалифициран психолог от обявата Ви в JobTiger. В тази връзка Ви изпращам моята кандидатура – мотивационно писмо и автобиография.

Избери пример, който обобщава професионалните ти умения. Ако си постигнал „трайна положителна промяна в качеството на живот на повече от 50 пациента“, можеш да започнеш с това в увода. Фактите и цифрите придават реални измерения на резултатите от работата ти.

Изложение в мотивационното писмо на психолог

Изложението е основната, най-дългата част от мотивационното писмо, в която трябва да обясниш какво те превръща в идеалния кандидат за обявената позиция. За пълноценно представяне разгледай следните точки:

  • Умения и опит, свързани с длъжността и по възможност подкрепени с конкретни примери;
  • Съвместимост с работната среда и подход към пациентите;
  • Стил на работа – терапевтични схеми, експерименти, поставяне на цели.

Първи абзац от изложението – защо си подходящ за позицията (умения и опит)

Започни с най-важните умения, които те открояват като отличен кандидат за обявената длъжност и подкрепи твърденията си с примери от практиката. Ето някои от най-важните характеристики на добрия психолог:

  1. Задълбочени познания по специалността. Обясни какви теории и утвърдени методи прилагаш в анализа и диагностиката.
  2. Развити аналитични умения. Акцентирай върху способността си да анализираш поведението на пациента в контекста на средата му, за да вникнеш в процеса му за вземане на решения.
  3. Комуникационни умения. Можеш да илюстрираш уменията си да изслушваш, да приспособяваш стила си на общуване, да проявяваш емпатия и да подхождаш деликатно към въпроси, които тревожат пациента.
  4. Наблюдателност. Психолозите използват наблюдението за установяване на невербални признаци за състоянието на пациента. Това е особено полезно, когато той не е способен да опише чувствата си или не е готов да сподели някои подробности от историята си. Можеш да опишеш случай, в който наблюдението ти е било особено полезно.
  5. Запазване на спокойствие в напрегнати моменти. Случва се клиентите да се държат ирационално, да избухват, да се разстройват при обсъждането на травматични преживявания. Важно е психологът да остане спокоен, за да им помогне да решат проблемите си. Дай пример за кризисна ситуация, която си разрешил, запазвайки самообладание.
  6. Етичност. Високата етика на психолога гарантира, че той ще се погрижи за безопасността и здравето на пациентите си. Поддържането на професионални отношения с клиентите и запазването на информацията им в тайна е задължително.
Съвет от експерта

Важи ли принципът за конфиденциалност за мотивационното писмо на психолога? 

Принципът за доверителност между психолога и пациента е свещен – никога не компрометирай клиентите в името на една интересна история. Можеш лесно да анонимизираш случаите от кариерата си, така че да не нарушиш конфиденциалността. Не прекрачвай тази етична граница.

Втори абзац от изложението – как се вписваш в средата на работодателя

Трябва да приспособиш мотивационното си писмо на психолог към принципите и целите на организацията, в която кандидатстваш. Проучи добре работодателя си в интернет и съобрази съдържанието на писмото си с неговите задачи и приоритети.

Да разгледаме мисията и визията на Психологически кабинет „ВИА“ с прием на деца и възрастни. Основната цел на кабинета е да помага на търсещите изход от душевното си страдание, като предоставя качествена и достъпна психологическа помощ. Членовете на екипа отговарят на следните изисквания:

  • Високо ниво на академично образование за психолог – най-малко магистър по детско-юношеска, клинична или консултативна психология;
  • Стремеж към професионално усъвършенстване с участия в международни инициативи за препредаване на добри практики на грижа за психичното здраве;
  • Продължаващо развитие с усвояване на теории и практики, разработени от световно признати специалисти (с акцент върху лаканианската психоанализа).

Свържи приоритетите на работодателя с професионалния си опит, за да покажеш, че позицията наистина те интересува и споделяш мисията на организацията му.

Пример

„Уважавам стремежа на кабинета Ви да поддържа високо академично ниво на ангажираните специалисти. Самият аз съм завършил магистратура по детско-юношеска и училищна психология, а в момента работя по докторската си дисертация на тема „Психология на зависимостите в детско-юношеска възраст“ – това е и областта, която ме вълнува най-силно. В частната си практика съм консултирал повече от 20 младежи, страдащи от зависимости, и техните семейства.“

„Смятам, че психологът се учи цял живот и следя с интерес развитието на нови теории и практики. Радвам се, че членовете на вашия екип се вълнуват от лаканианската психоанализа. Принципите на моята практика също са ориентирани трайно към учението на Жан Лакан и от 10 години членувам в Българското общество за лаканианска психоанализа.“

Приспособимо примерно изложение в мотивационно писмо

През последните четири години работих в екипа на Регионален център  за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО)  - Видин за прилагане на терапевтични програми на ученици със  специални образователни потребности. Допринесох за създаването  на рамка за поддържане на добро психично здраве, борба със  зависимостите и детската агресия в образователните институции.  Концепцията ми беше приета и въведена във Видинска област. Според  проучването ни от края на миналата година 84% от децата показват  значително подобрение в отношението си към околните и имат  по-благоприятни изгледи за бъдещото си развитие.  

В същото време работих активно за подобряването на терапевтичните  подходи към психичното здраве на децата ни. Постигнах 96%  ангажираност на родителите - най-високият резултат в страната,  благодарение на гъвкавия си практически подход.  

По отношение на клиничната практика разработих система за  документиране и оценка, която валидира работата ни. Децата ни се  довериха, защото можехме да им покажем нагледно резултатите от  дейността ни. Системата е цифрова и използва най-новата мобилна  технология за поддържане на връзка с учениците в риск. Те се чувстват  сигурни, че при нужда имат към кого да се обърнат.  

Призив към действие и заключение: Покана за консултация

Всеки психолог знае колко е важно да отправи запомнящо се послание в края на разговора. Същото важи за заключението на мотивационното писмо. Разкажи една последна, въздействаща история и покани назначаващия да се свърже с теб. Демонстрирай желание да научиш повече за свободната позиция.

Можеш да кажеш, че се надяваш да те поканят на интервю. Така ще изразиш ентусиазма, нужен на всеки психолог за предстоящата отговорна работа.

Завърши писмото с учтив тон и подходяща фраза, например „С уважение“ или „С най-добри пожелания“.

Приспособимо примерно заключение и подпис в мотивационно писмо

Наясно съм с предизвикателството, което ми предстои във вашето  училище, но вярвам, че мога да помогна със знанията и опита си на  учениците в неравностойно положение. Прилагам 17 лични препоръки  и бих се радвала да обсъдим кандидатурата ми на интервю.  

С уважение,  

Диана Тодорова  

20.04.2024 г.  

гр. Видин  

Как се пише мотивационно писмо на психолог без опит

Как да подходиш към писането на мотивационното си писмо, ако си завършил наскоро университета и нямаш реален трудов опит като психолог? Ориентирай се към организации, които имат практика да наемат начинаещи с възможност за обучение и развитие, например на позиция асистент-психолог. Ето няколко съвета за това какво можеш да включиш в писмото си:

  • Наблегни на академичния си опит. Илюстрирай с примери академични постижения, свързани пряко с длъжността, за която кандидатстваш. Разкажи за опита, натрупан по време на стажове. Спомени в контекст участия в конференции, които биха заинтригували назначаващия.
  • Заложи на преносимите си умения. За психолога е важно да притежава аналитично мислене, комуникативност, наблюдателност, висока етика, емпатия, уравновесеност, търпение, гъвкавост, самоконтрол. Обясни как академичният ти опит и стажовете или специализациите ти са допринесли за уменията, които ще са ти нужни в работата на новата позиция.
  • Включи опит като доброволец. Ако по време на следването си работил като доброволец, оказващ психологическа помощ във фондации, благотворителни организации и др., разкажи за това в мотивационното си писмо.
  • Изрази ентусиазма си да се развиваш. Сподели интересите си в областта на психологията, които имат отношение към позицията. Увери работодателя в желанието си да се учиш от по-опитните си колеги и да се развиваш в професионален план.

Основни изводи

Мотивационното писмо за работа като психолог трябва да включва най-актуалните случаи от практиката ти. Обясни как си помагал на пациентите си и обобщи постиженията си.

Разкажи за себе си, дай представа на читателя за стила си на работа. По възможност подкрепяй твърденията си с факти и цифри. В психологията именно резултатите имат значение.

Изпробвай нашия онлайн инструмент за съставяне на мотивационни писма и професионално оформените ни шаблони, за да увеличиш шансовете си за назначаване.

Създай своето CV само за 15 минути
Използвай проверени професионални шаблони за CV, следващи точните правила за CV, които работодателите търсят.
Създай моето CV