Наистина ли се нуждаете от ред за заглавие в CV-то си, при положение че мястото в документите за кандидатстване е ограничено и всяка дума е важна? Трябва ли да премахнете ценна професионална отговорност, за да поместите тази привидно повтаряща се фраза? Краткият отговор е: „Да.“. Заглавието на CV-то ви дава възможност да се откроите с няколко добре премерени думи. Ако съумеете да напишете отлично заглавие за автобиографията си, този ред си струва инвестицията.
Вече знаете, че трябва да включите заглавие в CV-то си, а сега ще разберете как и защо. В тази статия ще намерите отговори на следните въпроси:
Продължете нататък за съвети, обяснения и примери за заглавия на автобиографии.
По принцип заглавието е фраза, която предава същината на посланието на текста. В автобиографията то изпълнява същата функция: рекламира вашия опит и умения пред специалиста по подбор на персонал или работодателя. Приемете го като заглавие на вашата кратка, въздействаща презентация или, ако предпочитате, като слогана на маркетинговата ви кампания за наемането ви на страхотна работа.
Останалата част от CV-то ви ще се състои от заглавия на раздели и текст (предимно под форма на точки и подточки, с изключение на резюмето), който разглежда по-подробно кариерата ви, така че заглавието ви дава най-добрия шанс да направите мигновено впечатление. Не пропускайте възможността да се откроите моментално.
Заглавието за вашата автобиография привлича вниманието. То може да накара специалиста по подбор на персонал да си каже: „Еврика!“, да се усмихне и да продължи да чете с надеждата, че е намерил човека, когото търси.
Каква е разликата между заглавието и заглавката на автобиографията? Заглавката (наричана също горен колонтитул) включва вашето име и информация за контакт, докато заглавието отразява съдържанието на документа.
Доброто заглавие за автобиография обобщава не кариерата ви, а работата, с която искате да се занимавате. То дава сигнал, че вече умеете да я вършите, и то много добре. Имайте предвид, че фокусът ви е настоящето – какво правите в момента или сте правили доскоро. Заглавието не изразява кариерни цели, към които се стремите в бъдещето.
Заглавието се намира точно под името ви или над резюмето (личния профил) в зависимост от дизайна на автобиографията ви. Това разположение осигурява пряка връзка между името ви и ключовото за вас твърдение. Специалистите по подбор на персонал трябва да свързват личността ви с постиженията ви, затова не отдалечавайте заглавието на CV-то от името си. Назначаващите преглеждат огромен брой автобиографии, а целта е да ви запомнят. По-добре да си кажат: „А, Иван Иванов. Това е човекът, който каза, че владее отлично SQL!”, вместо: „Хм, Иван Иванов... Какъв беше неговият опит?“
Първо, както и в останалата част от автобиографията (или мотивационното писмо), персонализацията е най-важна. Използването в заглавието на ключови думи, свързани с работата, ви дава по-голям шанс да се класирате сред онези 25%, преминали скрининга на системата за подбор на кандидатури (ATS). А когато документът ви се озове пред погледа на човек, той ще разбере, че сте си направили труда да проучите какво търси фирмата и имате с какво да допринесете, ако ви назначат на свободната позиция. Заглавието също така предлага на специалистите по подбор на персонал бърз начин да разберат какво според вас е най-голямото ви предимство в извършването на съответната работа.
Няма двама еднакви работодатели и приоритетите, изброени като изисквания за заемане длъжността, са различни за всяка позиция. Затова трябва да напишете не едно, а няколко заглавия. Всяко от тях трябва да отговаря на приоритетите на съответния работодател. Също като при изготвянето на мотивационно писмо или CV, трябва да акцентирате върху най-голямото си постижение, което отговаря на търсената от вас работа. Чудесно е, че сте разработили нова система за контрол на инвентара, но не това трябва да изтъкнете, ако кандидатствате за работа в ИТ сектора. Съсредоточете се върху софтуера, който сте използвали, за да създадете тази система.
В най-добрия случай заглавието на автобиография е по-късо от един ред. Няма стандартен формат за този елемент, но повечето заглавия придобиват такава структури заради ограничения брой думи и място. Те започват с длъжност или описателен епитет, последван от кариерно постижение, квалификация или впечатляващ успех. Заглавията за автобиографии може да включват годините стаж или фрази като „с богат опит“, които загатват за продължителността на стажа ви. Ето три примера за фирмен счетоводител, съсредоточени върху различни умения:
Пример за заглавие: Фирмен счетоводител с безпогрешен усет за икономии на разходи
Пример за заглавие: Фирмен счетоводител с повече от 5 години специализиран опит в изпълнението на данъчни задължения
Пример за заглавие: Фирмен счетоводител с експертиза в анализа на финансови отчети
По-долу ще намерите примери за различни професионални области. Използвайте ги за идеи, а после прегледайте съветите и основните моменти в края на статията. Ако ви трябват още конкретни предложения, разгледайте примерните автобиографии и ръководствата на CVapp.bg за вдъхновение.
Направете „инвентаризация“ на всички ваши умения и качества. Този съвет ще ви помогне в цялостната подготовка на вашата кандидатура. Съставете списък с всички отговорности, познания и положителни качества, които се сещате, и го организирайте по подходящ за вас начин. Можете да разделите списъка на категории за технически умения, социални умения и постижения, към които да добавите подкрепяща информация. Освен това избройте всички софтуерни продукти и специализирано оборудване, които сте използвали.
След като завършите списъка, изберете уменията, които възнамерявате да прилагате в следващата си работа, и постиженията, които доказват, че владеете тези умения. Тази информация ще формира основата на вашите заглавия за автобиография.
Не се продавайте на безценица. Съставете въздействащи, положителни описания на личността си. Рекламирайте се с хъса на заклет търговец.
Ако се нуждаете от още примери, разгледайте нашите шаблони за автобиографии и създайте собственото си CV!