Думите с едър шрифт в горната част на документа (заглавието) често се пишат най-трудно, но в този случай там стои само името ти.
Горният колонтитул, познат в миналото като „бланка“, е текстовият елемент в горното поле на писмото, който включва името, професията, адреса, телефонния номер и имейла на автора.
Днес някои хора пропускат пощенския си адрес, особено при кандидатстване за работа от разстояние, която се извършва в електронна среда. В повечето случаи обаче е най-добре да включиш и пощенски адрес, освен ако нямаш основателна причина да не го правиш, или поне да споменеш града и страната, в която живееш.
Някои биха приели думата „Уважаеми“ за старомодна, но има ли по-добро актуално предложение? В ерата на кореспонденцията по имейл поздравите като „Привет на екипа!“ или „Здравейте, Благой“ са по-често срещани. Това обаче не ги прави по-подходящи. Ще забележиш, че в нашия пример за мотивационно писмо се придържаме към старомодното обръщение „Уважаеми“.
„Уважаеми г-н / Уважаема г-жо [фамилия]” е сигурният поздрав за всяко мотивационно писмо. С него просто няма как да сбъркаш.
Ако познаваш човека, на когото пишеш, няма проблем да се обърнеш към него с малкото му име. Само внимавай писмото, с което молиш да бъдеш назначен на работа, да не звучи прекалено фамилиарно.
Първият абзац на писмото ти трябва да грабне моментално вниманието на читателя. В него трябва да споменеш позицията, на която искаш да бъдеш назначен, и да изложиш тезата, че ти си най-подходящият кандидат.
Трябва да намериш правилния тон – нито прекалено сух, нито пък помпозен. Използвай провокативен, жив език.
Уважаеми господин Димитров,
Работих по няколко известни проекта за две големи инженерингови фирми в Гърция, но сега искам да се преместя в по-малка фирма, специализирана в консултации относно инженерни решения за антисеизмично строителство.
Средните два или три абзаца на писмото ти трябва да убедят читателя, че притежаваш опита, квалификацията и уменията, необходими за изпълняване на длъжността.
Опитът е ключов във всяка област, затова в общия случай е най-добре да започнеш с официалния си стаж като професионалист. Опиши не само къде си работил и за какъв период – изтъкни конкретни постижения, подкрепени с факти и цифри, където е възможно. Освен това дай сведения за способностите си с истории за трудни предизвикателства, които си преодолял в миналото.
Ако все още си студент и кандидатстваш за първата си работа в областта, може би е по-подходящо да започнеш с академичните си резултати, като споменеш стажове или друг актуален опит. В случай че работиш от години като строителен инженер, пак би било добре да споменеш образователната си степен и сертификатите/лицензите, които си получил.
В примерния абзац от мотивационно писмо на строителен инженер по-долу са представени няколко умения и специализации.
Работата по проекти в сферата на водоснабдяване, отпадни води, пътища и други общински инфраструктурни съоръжения в Гърция ми даде възможност да придобия опит в строителни проекти с различни нива на сложност, състав на екипите и финансови ограничения. Във всеки проект бях водещ инженер по техническите спецификации – уменията ми по AutoCAD и 3D ми позволиха да създам редица решения, които впоследствие бяха приети в други държави с висока сеизмична активност.
След бакалавърска степен по строителство на сгради и съоръжения във УАСГ завърших с отличие магистратура по същата специалност и по-късно работих с преподаватели от университета по разработване на учебни материали за създаване на безопасни структури и реагиране при извънредни ситуации. Гордея се, че в работата си винаги поставям безопасността на първо място. Моите разработки в областта на гъвкавото строителство и виброизолацията на основите бяха признати от бранша и включени в базите данни за обучение по антисеизмично строителство. Практическият ми опит като ръководител на проекти ще донесе така необходимите оперативни знания на вашите проектантски екипи, а моите интереси в областта на изследванията съответстват на авангардните идеи, които предлагате на клиентите си. Мога да визуализирам решения, които са едновременно практични и иновативни. Теоретичните идеи трябва да отговарят на физическата реалност.
Освен иновациите в антисеизмичното строителство на вашата компания, огромен интерес за мен представлява вашето наставничество и образование в по-широк инженерен аспект. Повишаването на осведомеността в нашия бранш може да предотврати много рискове за живота на хората.
Последният абзац на писмото ти трябва да предоставя съдържателно обобщение на тезата ти, може би благодарност за отделеното време и някакъв призив към действие. Целта е да създадеш у читателя впечатлението, че очакваш с нетърпение неговия отговор, а най-добре би било да получиш покана за интервю. Напиши силно заключение, което подтиква работодателя да отговори.
Завърши писмото със стандартното „С уважение“, „С най-добри пожелания“ или друга подобна фраза, а отдолу напиши името и фамилията си. Ако изпращаш мотивационното писмо по имейл, можеш по избор да добавиш електронен подпис, въпреки че това не се приема за задължително.
Ще се радвам на възможността да споделя портфолиото си и да обсъдя идеите си за по-доброто бъдеще на антисеизмичното строителство по време на потенциалното интервю.
С уважение,
Павлина Чернева