Изборът на най-добрия формат за мотивационно писмо на лекар включва съображения за структурата, дизайна и оформлението. Нека първо да разгледаме „скелета“ – основната структура и рамка – преди да облечем костите в плът.
Чували сме за лекари с академични автобиографии (нещо като CV на стероиди) с обем 80 страници! Съжаляваме, но тук ще научиш как се пише документ от ЕДНА страница. Кореспондентите ще ти бъдат благодарни.
Допустимо ли е да изпратиш мотивационно писмо, по-дълго от една страница? Разбира се, в някои случаи. Според изпитаното правило обаче писмото от една страница никога не се приема за прекалено късо и е най-сигурният вариант.
Ето и основните елементи на всяко мотивационно писмо:
Това е гръбнакът, основната структура. Други елементи, свързани с формата, са дизайнът и оформлението. Външният вид на писмото трябва да отговаря на съдържанието му. Трябва да вземеш много решения, които ще се отразят на вида на мотивационното писмо, включително за шрифтовете и размера им, разположението на текста, стила на абзаците, рамката, междуредовото разстояние, визуалния баланс и разположението на белите пространства.
При разработването на шаблоните ни за мотивационни писма сме взели предвид всички елементи от дизайна, споменати по-горе. Оставяме ти само една задача – да напишеш текста!
Горният колонтитул (наричан също бланка за писмо – такива се срещат често в лекарските кабинети) е атрактивно оформеното пространство в горното поле на страницата, което включва името, професията, адреса и телефонния ти номер. То може да съдържа и твоя снимка, профил в LinkedIn или уебсайт, който представя професионалната ти квалификация.
Би било съществен пропуск, ако напишеш съвършеното мотивационно писмо, но не включиш информация за контакт с теб. Затова ти трябва горен колонтитул.
От друга страна, горният колонтитул е важен елемент от дизайна с допълнителна цел да придаде на писмото ти стилен външен вид. Добрият дизайн включва творческа употреба на шрифтове, подходящо разполагане на текста, оформление и често – малко цвят. Възползвай се максимално, защото под горния колонтитул ще има само черни, плътни абзаци.
Отново те насърчаваме да прегледаш нашите професионално оформени мотивационни писма, да намериш горен колонтитул, който ти харесва, и да го персонализираш. Както е казал Уил Роджърс: „Всички сме невежи, само че в различни области.“ Не очакваме лекарите да знаят как да оформят бланки за мотивационни писма. Дано и те да не очакват от нас да си вадим сами сливиците.
Поздравът в мотивационното писмо, наричан също обръщение, е редът, който обикновено започва с „Уважаеми / Уважаема“ и продължава с „г-н“, „г-жо“ или „д-р“, фамилията на получателя и запетая.
Има и приемливи алтернативи на думата „Уважаеми“, но нека не прекаляваме с разсъжденията. „Уважаеми д-р Петков“ е безупречен поздрав в мотивационно писмо, ако получателят е именно този и си изписал правилно името му. Можеш да експериментираш със „Здравейте, д-р Петков“ или дори със „Здравей, Христо“ (ако познаваш човека), но както в медицината, така и в мотивационните писма има риск да се отдалечиш прекалено от доказаните успешни стратегии.
Препоръчително е да проучиш кой е човекът, преглеждащ документите на кандидатите за желаната позиция. Ако името му не е споменато в обявата за работа и не можеш да го намериш онлайн, заложи на старата детективска тактика – просто се обади в здравното заведение и попитай.
Това е поздравът от нашето адаптируемо примерно мотивационно писмо на лекар:
Уважаема госпожо Дончева,
Уводът в мотивационното ти писмо трябва да бъде убедителен, интригуващ, впечатляващ първи абзац, който не позволява на получателя да спре да чете. Без напрежение!
Въведението трябва да постигне две цели: да уточни каква работа търсиш и да изложи убедително тезата, че ти си идеалният кандидат за позицията. Все още не е нужно да излагаш всички факти, но трябва да уведомиш читателя, че имаш какво да споделиш.
Този откъс от примерно мотивационно писмо на лекар може да ти послужи като модел за увода:
През последните двадесет години работих като общопрактикуващ лекар в две клиники, грижих се за няколко поколения пациенти и дори станах още един член от семейството за някои от тях. Описанието на предлаганата от вас работна позиция подчертава сплотения характер на вашата пациентска база. Когато човек работи в малка градска клиника като вашата, доверието, което получава в хода на работата, не може да се подценява.
В изложението на мотивационното писмо – средните абзаци – трябва да се потрудиш, за да обосновеш тезата, че работодателят, на когото пишеш, има нужда от теб в екипа си.
Акцентирай върху опита си, ако най-силният ти аргумент са годините трудов стаж в областта на медицината. Ако си млад, но си завършил Медицинския университет с отличен успех, започни с това. Ти се познаваш най-добре, затова намери начин да изтъкнеш най-впечатляващите си качества за желаната позиция.
Бъди конкретен, когато описваш опита си. Използвай факти и цифри, когато е възможно. Опитай се да включиш поне един разказ – кратка история за неприятен проблем в работата, който си успял да разрешиш, така че всички да са доволни.
Винаги е добра идея да споменеш името на здравното заведение, където искаш да бъдеш назначен и, ако е възможно, да обясниш как би допринесъл за ефективността, успеха и приходите на работодателя.
Ето го изложението от примерното ни мотивационно писмо на лекар:
Дълги години преглеждах средно по двадесет пациенти дневно, което изискваше да се справям с някои от най-редките медицински ситуации и да проучвам иновативни възможности за лечение на някои от най-често срещаните такива. Знам, че сърдечните заболявания, затлъстяването и инсултите са особено чести в нашата страна – на последното ми работно място благодарение на няколко информационни кампании и проактивните медицински интервенции сърдечните проблеми намаляха с 45%, а нивата на затлъстяване – с 20%. Пациентите трябва да разберат, че здравето им зависи от самите тях.
Вземах неплатен отпуск на предишното ми работно място два пъти, за да работя на едногодишни договори в местната болница. Човек трябва да познава същността на медицинските грижи навсякъде, ако иска да насочва пациентите си по най-ефективния начин.
Възрастовият профил на моите предишни пациенти е сходен с този във вашата клиника: предимно млади семейства и по-висок от нормалния процент пациенти в третата възраст. Поради тази причина съм се съсредоточила основно върху лечението на педиатрични и гериатрични пациенти.
В последния абзац – заключението – завърши любезно, но отправи и някакъв „призив към действие“ към кореспондента си. Кажи, че очакваш с нетърпение неговия отговор. Спомени, че с радост ще се явиш на интервю – лично или дистанционно. Остави получателя с впечатлението, че той трябва да се свърже с теб, вместо да пази писмото ти за спомен.
Завърши мотивационното писмо със „С уважение“, „С най-добри пожелания“, „Благодаря Ви за отделеното време“ или сходно словосъчетание. Пропусни един-два реда и напиши цялото си име.
Ако възнамеряваш да изпратиш писмото на хартия, трябва да се подпишеш между заключителната фраза и името си, но при електронна кореспонденция това не е задължително.
Прегледай заключението в нашето примерно мотивационно писмо на лекар:
Прилагам няколко препоръки както от колеги, така и от предишни пациенти като доказателство за моя медицински професионализъм и ще се радвам да обсъдя с вас свободната работна позиция на интервю.
С уважение,
Анета Веселинова