И така, трябва да напишеш автобиографията си на уеб дизайнер. Някои биха казали, че положението на трудовия пазар е по-благоприятно от всякога. Други мислят, че търсенето на работа в модерния технологичен свят става все по-трудно. И двете твърдения са верни. Това е объркващ парадокс.
Настоящото ръководство за писане на CV на уеб дизайнер с приложен образец ще ти покаже как да съставиш професионална, интригуваща автобиография, която със сигурност няма да се изгуби сред стотиците други кандидатури. Ще научиш как да представиш най-търсените си умения и да привлечеш вниманието на специалистите по човешки ресурси, отваряйки врата към назначаването си във водеща компания.
Съветите, статистическите данни и триковете, представени в ръководството, гарантират, че назначаващият мениджър в идеалната фирма няма да натисне бутона за изтриване, преди дори да е стигнал до раздела с уменията ти. Вместо това ще побърза да ти насрочи интервю, за да изпревари конкурентите.
Ето какво ще обхванем:
Уеб разработчиците проектират, създават и поддържат уебсайтове с помощта на най-новия софтуер в индустрията. Целта им е да постигнат висока удовлетвореност на потребителите и постепенно натрупване на клиентската / читателската аудитория, която уебсайтът се стреми да привлече.
Отличните автобиографии могат да променят живота на хората. Продължаваме по същество.
Автобиографията на уеб дизайнер следва общата структура на повечето CV-та, независимо за каква професия са. То трябва да се побира на една страница и да съдържа следните елементи:
Преди да се задълбочим последователно във всеки от разделите, ще разгледаме някои общи правила за твоята автобиография на уеб дизайнер.
Ако кариерата ти на уеб дизайнер или специалист по информационни технологии е следвала линейна траектория на заеманите длъжности, най-често използваният хронологичен формат на CV е съвсем подходящ – с него просто не можеш да сбъркаш. Той представя най-прегледно опита ти в раздела за трудов стаж.
От друга страна, ако позицията на уеб дизайнер, за която кандидатстваш, се отклонява съществено от пътя на досегашната ти кариера или ако често си работил като независим консултант на временен договор, може да обмислиш ползването на алтернативен формат на CV. Функционалните автобиографии например подчертават специализирани умения или работа в конкретни индустрии. Други уеб разработчици може да изберат хибриден (комбиниран) формат на CV, съчетаващ хронологични и функционални елементи.
Резюмето в автобиографията ти на уеб дизайнер изгражда у работодателя първото впечатление за професионалните и личните ти качества. Това е твоето представяне – уверено изявление, от което си личи характера ти.
В резюмето (понякога наричано личен профил) акцентирай върху най-добрите си постижения и проекти. Представи най-важните си квалификации и способности. Изгради образ на опитен професионалист. Бъди едновременно обективен и позитивен в описанието си. Скромността е чудесно качество, но не и в „продажбата“ на професионализъм.
Успешното преминаване на CV-то ти през автоматизираната система за подбор на кандидати (ATS) започва с резюмето.
Софтуерът на ATS сканира за ключови думи, преди да изпрати автобиографията ти за преглед от специалист. Тези ключови думи обхващат уменията (както професионални, така и социални), качествата и опита, които са от значение за длъжността.
Как да разбереш кои ключови думи да включиш в резюмето и CV-то си? Има три основни източника на информация: познанията ти за индустрията, текстът на обявата за работа и съставянето на облаци от думи.
Уеб дизайнер с опит във всички етапи от създаването на уебсайтове. Познавам процесите по разработване на потребителски интерфейс, изпитване и дебъгинг. Квалифициран съм да проектирам, инсталирам, изпитвам и поддържам уеб системи. Владея редица технологии, включително Java, ASP.NET, C#, IIS, Tomcat и Microsoft SQL Server. Организирам ефективно работата си по индивидуални проекти и поддържам добро сътрудничество в екип.
Има начин да представиш професионалните постижения, които те превръщат в супергерой, без преувеличаваш или да изопачаваш истината. Добрата новина е, че разработването и програмирането на уебсайтове никога не са били по-достъпни. Вече не ти трябват десет години опит, за да кандидатстваш за страхотна работа. Въпреки всичко има едно златно правило за представянето на трудовия ти стаж в автобиографията: започни с най-доброто, на което си способен.
Първо изброй най-актуалните и най-скорошните заемани позиции. Много кандидати, търсещи възможности за назначаване в изключително успешни стартъпи, имат стаж в компании като Google, Microsoft и други подобни. Как да се пребориш с такава конкуренция?
Според резултати от тестове за проследяване на погледа назначаващите решават за шест секунди дали да преминат към следващата кандидатура. Изводът е, че приоритетното представяне на най-добрите ти постижения е от решаващо значение. Обърни специално внимание на описанието на отговорностите и постиженията си на важни длъжности.
Постарай се да представиш по-интригуващи, по-пълноценни описания на работата си от конкурентите. Изброй задължения, постижения, ключови успехи и екипни резултати. Мениджърите от отдел „Човешки ресурси“ биха предпочели кандидат, създаващ цялостно впечатление за работата си, пред конкурент, който просто е споменал името на голям работодател.
Следва примерен раздел за трудов стаж на уеб дизайнер, който можеш да използваш при писането на автобиографията си.
Главен уеб дизайнер в Groundbrake Inc.
August 2015 - September 2023
Младши уеб дизайнер в Smartbase
August 2012 - July 2015
Списъкът с умения представлява твоят арсенал, твоята база от способности. Той удовлетворява автоматизираните системи за подбор на кандидати и изгражда образа ти на професионалист пред назначаващите. Ето как да победиш ботовете (ATS) и да впечатлиш хората.
Външният вид на автобиографията ти е ключът, който отваря вратата към по-нататъшното ѝ разглеждане от специалистите по подбор на кадри. Този ключ всъщност трябва да бъде шперц. Няма желязно правило за дизайна, структурата и формата на автобиографията ти, но има някои много важни принципи и съвети, които е добре да следваш.
Първият и най-важен принцип е следният: CV-то трябва да бъде с изчистен дизайн, четливо и симетрично. Кандидатурите на неизброими забележителни професионалисти се отхвърлят заради претрупани и разпокъсани автобиографии. Специалистът по подбор на кадри може да преглежда стотици CV-та на ден. Представи си да не знаеш какво представляват WebAssembly, Ruby, C ++ и Powershell, а цял ден да четеш заплетени, неразбираеми описания, свързани с тях. Не можеш да се съсредоточиш и започваш да мислиш за Netflix.
Оформлението на документа ти излъчва характер и това не е изненадващо. Зрението е водещото ни сетиво и правим изводи от визуални възприятия. Повечето специалисти по подбор на кадри очакват резюметата на уеб разработчиците да изглеждат „технически“ или „технологични“. Какво означава това? Ленти за представяне на напредъка, списъци с важни умения, изчистено и логично оформление с ясна структура.