Горният колонтитул в CV в горната част на страницата съдържа твоята важна информация за контакт: име, професия, адрес, телефонен номер и имейл. Освен че информира работодателите как да се свържат с теб, горният колонтитул също е важен елемент от дизайна, който подобрява външния вид на твоето CV. Той не трябва да е претрупан или прекалено да бие на очи, но трябва да включва креативни шрифтове, разстояние между редовете, оформление, дизайн и може би малко цвят.
Горният колонтитул се пише лесно, тъй като вече знаеш цялата тази информация, но той е най-предизвикателната част на CV-то от гледна точка на дизайна. Ето защо ти предлагаме да използваш горен колонтитул за CV с готово оформление. Всичко, което трябва да направиш, е да въведеш своята информация за контакт, да натиснеш бутон и готово – имаш красив колонтитул в горната част на страницата.
ЖК „Младост 3“, бл. 349
1712, София
България
+359888459874
mivanov@gmail.com
Резюмето на професионалния опит и цели в CV прилича на кратко описание в началото на научна статия. То обобщава само с няколко добре подбрани думи основните моменти от всичко, което следва.
Какъв е твоят основен аргумент за получаване на работата? Независимо дали става въпрос за дългогодишния ти опит като преподавател, отличната ти диплома или новаторската ти дисертация за половия живот на жабите – все има нещо, което те отличава от другите. Посочи го тук, в няколко реда в горната част на CV-то си, които обобщават какво те прави страхотен/а в това, което правиш.
Образователен консултант с опит и задълбочени интереси в образованието и разработването на програми. Квалифициран съм в надзора на програмни инициативи, развитие на служителите и академични програми, насочени към постигане на успех. С много добри комуникационни умения и стремеж за постигане на по-добро бъдеще за младежите.
Ако търсиш работа в академичните среди, вероятно вече имаш известен трудов стаж в тази сфера. Може би не си ръководил френската катедра в голям университет през последните 10 години, но все пак имаш добри постижения. Нека извлечем полза от това.
Ако си работил/а в академичните среди, посочи заеманите позиции тук в обратен хронологичен ред и спомени името и местоположението на всеки работодател, годините, в които си работил/а там, и постиженията си на всяко от тези работни места. Бъди конкретен/а, като използваш факти, цифри и важни етапи, когато е възможно.
Образователен консултант в Интеграл ЕООД, София
септември 2017 г. – февруари 2023 г.
Помощник-учител в СМГ „Паисий Хилендарски“, София
септември 2014 г. – юни 2017 г.
Заместващ учител at 18 СУ „Уилям Гладстон“, София
септември 2012 г. – юни 2014 г.
Когато дойде време да съставяш раздела за образование в своето CV на преподавател, вероятно ще си изцяло в стихията си. Ако имаш докторска степен, посочи първо нея. Ако имаш магистърска степен, посочи я на второ място. А ако едва си завършил/а бакалавърска степен, но си бил/а шампион по дартс в университета, само спомени, че имаш бакалавърска степен.
Учебните постижения очевидно са важни за всяко CV на преподавател и може би е добре да споделим малко подробности тук. Ако си завършил/а с много висок успех, бил/а си член на студентския съвет или редактор на студентски вестник, всичко това може да се спомене.
Магистър по образователен мениджмънт, СУ „Свети Климент Охридски“, София
септември 2011 г. – юни 2013 г.
Бакалавър по българска филология, СУ „Свети Климент Охридски“, София
септември 2007 г. – юни 2011 г.
Всяко CV трябва да включва кратък, но внимателно подбран списък с умения – неща, в които си изключително добър/а. Те ще бъдат различни за всяка област – от счетоводство до зоология.
Обикновено този списък включва професионални умения (технически способности, придобити от обучение и опит) и социални умения (вродени умения за общуване с хора, които те правят добър комуникатор, слушател или лидер). Ти познаваш своята област, така че посочи причините, поради които си добър/а в нея.