Всеки добър преподавател започва курса си с „голяма идея“ или с представа какво желае да усвоят учениците. Резюмето в CV-то ти е твоята голяма идея. Обмисли главното си послание (насочено към конкретната длъжност) и го предай в 3 – 4 реда.
Това е единственото място в CV-то, където можеш да добавиш характер, затова се увери, че резюмето ти отразява стила ти на преподаване. В първото изречение опиши кариерата си като цяло. След това представи в подробности най-доброто си постижение като преподавател. Ако имаш място, акцентирай върху ентусиазма си да преподаваш твоя предмет или обясни защо си станал/а учител.
Виж примерното резюме за CV по-долу.
Образователен консултант с опит и задълбочени интереси в образованието и разработването на програми. Квалифициран съм в надзора на програмни инициативи, развитие на служителите и академични програми, насочени към постигане на успех. С много добри комуникационни умения и стремеж за постигане на по-добро бъдеще за младежите.
Разделът за трудов стаж в CV-то ти в сферата на образованието е мястото, където запознаваш работодателите с постиженията в кариерата си. Обърни внимание на думата „постижения“. Това не е списък със задълженията ти на работното място, а представяне на твоите успехи.
Чудесно е, че си преподавал/а математика на седмокласници, но би ли уточнил/а? Повиши ли се средната оценка за твоя предмет? Успя ли да заинтересуваш ученик, който не харесва математиката? Разработи ли урок, който и другите учители ползват? Използвай такъв тип акценти от трудовия си опит, за да изтъкнеш кариерата си.
Образованието често разчита на цифри и статистика за измерване на напредъка. Задължително включи такива данни в раздела си за трудов стаж, за да илюстрираш приноса си на всяка заемана позиция.
Образователен консултант at Интеграл ЕООД, София
September 2017 — February 2023
Помощник-учител at СМГ „Паисий Хилендарски“, София
September 2014 — June 2017
Заместващ учител at 18 СУ „Уилям Гладстон“, София
September 2012 — June 2014
Вероятно се сещаш за комуникативност, сътрудничество и емпатия, докато съставяш раздела за умения в CV-то си, но преподавателската професия става все по-зависима от технологиите. Списъкът ти трябва да включва и компютърна грамотност (особено уменията, изброени в обявата за работа).
Ключът към съставянето на раздела с умения е да съчетаеш академичните и техническите си познания с качествата, които харесват у теб родителите и учениците. Този раздел е важен, защото позволява на работодателите да преценят веднага дали притежаваш характеристиките, които търсят, и да разберат защо, според теб, си чудесен преподавател.
По-долу е представен примерен раздел за умения от автобиография.
Не е изненадващо, че преподавателите ценят образованието, затова премести този раздел над уменията (или дори над трудовия стаж, ако си учител за първа година). Изброй всичките си образователни степени и спомени средния си успех, ако е поне 5. Имай предвид, че при постъпване на работа училището така или иначе ще изиска дипломата ти за завършено образование заедно с приложението с оценките, затова можеш да представиш средния си успех и в този раздел.
Ако си участвал/а в семинари или образователни курсове, които допринасят за експертизата ти, изброй ги тук.
В случай че имаш авторски материали от конференции, публикувани статии или участваш активно в образователни организации, обмисли дали да не добавиш раздел за професионални дейности, в който да представиш тази ценна информация.
Магистър по образователен мениджмънт, СУ „Свети Климент Охридски“, София
September 2011 — June 2013
Бакалавър по българска филология, СУ „Свети Климент Охридски“, София
September 2007 — June 2011